Hakkımda

İrfan ile ilgili.

İrfan 2004’den bu yana, startup’lara, yatırımcılara ve yönetim ekiplerine, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak ilgi çekici ürün yol haritaları ve büyüme stratejileri oluşturmalarını sağlayacak stratejik danışmanlık sunuyor.

Örneğin, ürün-pazar uyumunun sağlanması, pazara açılma stratejisinin geliştirilmesi, SEO / Teknik SEO’nun sağlanması) UX ve spesifik durumsal istişareler (örneğin, SEO denetimlerinin tamamlanması, site geçişinin sürdürülmesi, içerik üretim hattının oluşturulması)

SEO Nedir? 

Arama motoru optimizasyonu, bir internet sitesine veya bir web sayfasına arama motorlarından gelen web trafiğinin kalitesini ve sayısını artırma sürecidir. SEO, doğrudan trafik veya ücretli trafik yerine ücretsiz trafik hedefler.

Şuan  Kendi projelerime  SEO/Uİ/UX/ Marketing / Melek yatırımcılık yapmaktayim.  ve aynı zamanda Fixsem.com Ayda 35 bin. SEO uzmanı tarafından okunan blog sayfamda elimden geldiğince bilgilerimi paylaşmaya çalışıyorum.

1.5 Yılda Petibom.com adresini 180 milyon gösterime çıkardım. Kendi projelerimde Yazar, içerik stratejisti, ekip lideri, pazarlama direktörlüğü yapmaktayım.

Projelerim

Sunduğum Hizmetler

  • Yönetim Danışmanlığı
  •  Proje Yönetimi
  •  Ürün Pazarlama
  •  Pazarlama Stratejisi
  •  Büyüme Pazarlama
  •  Dijital Pazarlama
  •  Talep Oluşturma
  •  İçerik Stratejisi
  •  İçerik Pazarlama
  •  Reklam

Sıkca Sorulan Sorular

Diğer işletmelerin organik trafiği ve çevrimiçi satışları artırmasına yardımcı olduğunuzun kanıtı nerede?

Sizlere önceki projelerim hakkında bilgi vermekten mutluluk duyurim.

Daha önce bir SEO danışmanı tuttum ve işe yaramadı. Bu sefer farklı olacağını nasıl bilebilirim?

Stratejiyi ve nasıl uygulandığını görmeden, önceki SEO girişimlerinizin neden başarısız olduğundan emin olamam. Strateji sağlam olsa bile (ki bu her zaman böyle değildir) sonucu etkileyebilecek pek çok değişken vardır. Yaygın sorunlar arasında kötü içerik, yavaş sayfa yükleme süresi, düşük kaliteli geri bağlantılar ve kafa karıştırıcı site yapısı yer alır.

Beni işe aldığınızda ilk yaptığım şey sitenizin derinlemesine analizidir. Daha sonra size tam olarak neyi yanlış yaptığınızı ve bunu nasıl düzeltebileceğinizi anlatacağım.

Sadece birkaç ince ayar konusunda yardıma ihtiyacım var. Bana bir defaya mahsus danışmanlık verebilir misin?

Kesinlikle. Web sitenizi denetlemekten ve bulduğum sorunları çözmeye yönelik bir öneri listesi sunmaktan memnuniyet duyarım.

SEO müşterilerimin benden ne istediğini anlamama yardımcı olacak mı?

Birisi web sitenize tıkladığı anda onun kim olduğuna, nereden geldiğine ve ne aradığına dair inanılmaz bir bilgiye sahip olursunuz. Etkili pazarlama tamamen verilerle ilgilidir. Ne kadar çok trafik alırsanız, ortalama müşterinizi o kadar iyi anlarsınız. ve bu çok değerli!

SEO gerçekten çevrimiçi satışlarımı artırabilir mi?

Kesinlikle! Ürününüzü satın almak isteyen belirli kişileri hedeflemek için hassas şekilde ayarlanmış bir strateji oluşturacağım. Bugünlerde pazarlamacıların kullanımına sunulan analiz verilerinin zenginliği sayesinde müşterilerinizi daha önce hiç olmadığı kadar anlamak ve onlara aradıkları her şeyi vermek mümkün!

Ortalama olarak müşterileriniz trafikte/satışlarda ne tür bir artış görüyor?

Yine, bu birçok faktöre bağlıdır. Belirli müşterilere nasıl yardımcı olduğum hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, sizinle önceki projeler hakkında konuşmaktan memnuniyet duyarım. Ayrıca size, bizimle çalışarak başarılarını sizinle paylaşacak müşterilerle temasa geçirmenizi de sağlayabilirim.

Neden internette gördüğüm diğer SEO danışmanlarıyla değil de Fixwem’ı ile çalışmalıyım?

1998’lı yıllardan beri internet oyununun içindeyim. Sadece SEO danışmanlarının gelip gitmesini izlemekle kalmadım, aynı zamanda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını deneyimleyerek öğrendim. Bir öneride bulunduğumda,Size bunun ne kadara mal olacağını, ne kadar süreceğini ve bunu başarmak için ne kadar çok çalışmanız gerektiğini anlatacağım. Sonuçta her şey sonuçlarla ilgili ve benim sonuçlarım da ortada.

Yatırım getirisini görmeye başlamam ne kadar sürer?

Gerçek şu ki, SEO stratejilerinden sonuçları görmeye başlamak genellikle birkaç ay alır. Bu uzun bir süre gibi görünebilir – özellikle diğer pazarlama girişimleriyle karşılaştırıldığında – ancak genellikle karmaşık değişkenlerle ve çok fazla rekabetle uğraşıyorsunuz. Size hızlı sonuç alabileceklerini söyleyen danışmanlara karşı dikkatli olun. Başarılı olabilirler ancak uzun vadede siz ve yatırım getiriniz zarar görecektir.

Fixsem ile çalışmanın maliyeti ne kadar?

Projenin karmaşıklığını bilmeden size doğru bir tahminde bulunmak imkansızdır. Bununla birlikte, hizmetlerimin ucuz olmadığını söyleyebilirim! Hızlı düzeltmeler sağlamak için burada değilim. Ciddi bir yatırım yapmaya hazırsanız ciddi sonuçlar göreceksiniz. Eğer kanıta ihtiyacınız varsa, neler yapabileceğimi ilk elden görmüş olan önceki müşterilerim ile sizi temasa geçirmekten mutluluk duyarım.

AdWords’e zaten para ödüyorum, neden SEO’ya yatırım yapayım ki?

Web sitenize sihirli bir şekilde ücretsiz trafik çekebilseydiniz, bu harika olurdu. Ne yazık ki, bir web sitesini çalıştırmanın her zaman maliyetleri olacaktır. Bu ister düzenli olarak içerik üretmek, ister reklam için ödeme yapmak, ister SEO’ya yatırım yapmak olsun; Rekabetçi kalabilmek için zamana, enerjiye ve paraya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, etkili bir SEO stratejisi satışlarınızı artırabilir ve zaman içinde reklam harcamalarınızı azaltabilirsiniz.

SEO, ücretsiz olarak organik trafik elde etmem anlamına geliyor, peki neden irfan’a aylık bir ücret ödemem gerekiyor?

Bir bakıma, yani tıklamalar için ödeme yapmak zorunda olmadığınız için SEO ücretsizdir. Ancak Google sıralamanızı korumak emek ister. SEO için bir bütçe ve kaynak ayırmaya hazır değilseniz ücretli reklamlara bağlı kalmanız daha iyi olabilir. Uzun vadede SEO’ya yapılan yatırım daha ucuz olacaktır. Amacım, müşterilerime sitelerini kendilerinin optimize edebilmeleri için danışmanlık yapmaktır.

SEO şirketlerinden her zaman Google’da sıralamamda bana yardımcı olması için irfan’dan çok daha ucuz teklifler alabiliyorum Neden onlarla çalışmayayım ki?

Bir SEO şirketinin size bazı işleri hızlandırmak için e-posta göndermemesi size ne söyler? Öncelikle işlerinde pek iyi değiller! Aksi takdirde, Google’da 1. sırada yer alan müşterilerden alacakları tüm yönlendirmeler nedeniyle olası satışlarda boğulacaklardı. Öyleyse devam edin ve onları işe alın. Ama sakın seni uyarmadığımı söyleme!

Günümüzde her şey sosyal medyada olmuyor mu? Kimse web sitemle ilgilenmiyor. Facebook/Instagram’da büyük bir takipçim var, peki neden SEO’ya yatırım yapmalıyım?

Sosyal medya herhangi bir pazarlama stratejisi için hayati öneme sahiptir. Ancak gerçek şu ki, çoğu işlem hala sosyal medyanın dışında, genellikle bir web sitesinde gerçekleşiyor. Trafik ve dönüşümler için tek bir sosyal medya sitesine güveniyorsanız, tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koyarsınız. İyi bir SEO stratejisi, çeşitli kaynaklardan gelen trafiği çekmenize yardımcı olacak ve başıboş kalma riskinizi en aza indirecektir.

Tercih ettiğim anahtar kelime için sitemin Google’da sıralanması ne kadar sürer?

Google garip bir canavardır, dolayısıyla sıralamaya girmenin ne kadar süreceğini tahmin ederken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Söyleyebileceğim tek şey, sonuçların genellikle bir gecede elde edilemediğidir; özellikle de sıralamanızı uzun vadede güvence altına almak istiyorsanız. Sitenize yönelik fırsatların analizini tamamladıktan sonra, hedeflerinize ulaşmanın ne kadar süreceği konusunda dürüst bir değerlendirme yapacağım.

Sitemi optimize edildikten sonra başka bir şey yapmam gerekmiyor sanırım?

Yanlış! SEO söz konusu olduğunda, bu en büyük yanılgılardan biridir. Herhangi bir pazarlama girişimi gibi, Google sıralamanızı korumak da sürekli olarak ince ayar yapmak, test etmek, araştırma yapmak ve tabii ki yeni, ilgi çekici içerikle düzenli güncellemeler yapmak anlamına gelir. Bu iş için aylık bir bütçe ayırmaya hazır değilseniz SEO stratejiniz başarısızlığa mahkumdur.

Google algoritmalarını ne sıklıkla güncelliyor?

Genel olarak Google, algoritmalarını yılda birkaç kez günceller. Bir Google güncellemesinin ne zaman ve neden gerçekleşeceğini bilmenin bir yolu yoktur, bu nedenle en iyi uygulama SEO kurallarına her zaman bağlı kalmak en iyisidir.

SEO neden önemlidir?

Web sitenize trafik çekmek ve müşterilerin ürünlerinizi çevrimiçi satın almasını istiyorsanız SEO hayati önem taşır. O olmadan ya bulunamazsınız ya da yanlış kişiler tarafından bulunursunuz.

Kendim SEO’yu öğrenemez miyim?

Elbette. Temel bilgileri öğrenmek için internette pek çok kaynak var. ve sizler için sürekli elimden geldiğince boş zamanlarda deneyimlerimi paylaşıyorum Onlarca yıldır bu işin içindeyiz; yani gerçekten neyin işe yaradığına dair tavsiye almak istiyorsanız iletişime geçin! Ayrıca SEO danışmanlığı hizmetleri de sunuyorum.

Ben teknik bir insan değilim. Her şeyi anlatında anlamayabilirim nasıl çalışabilirim sizinle?

Tavsiye ettiğim her şeyi sıradan insanların anlayacağı şekilde açıklayacağım veya teknik açıdan anlayan bir geliştirici veya pazarlamacıyla çalışmaktan mutluyum. Konu söz konusu SEO olduğunda SEO’nun en teknik yönleri bile basit terimlerle açıklanabilir.

“X” terimi için 1. sayfada yer alabileceğimizi vaat eden bir SEO şirketiyle çalışıyoruz. Aynı garantiyi verebilir misiniz?

En iyi anahtar kelimeler her zaman en belirgin olanlar değildir. Örneğin, bir donut dükkanıysanız “çikolatalı donut” terimi için sıralamaya girmek istediğinizi düşünebilirsiniz. İyi bir anahtar kelime araştırması, müşterilerinizin gerçekte ne aradığını ortaya çıkarabilir; örneğin, “şu anda nereden donut çikolatası satın alabilirim?” Bazen, en popüler veya bariz terim için sıralamaya girmeye çalışmak zaman ve para kaybı olabilir. Rakiplerinizin kaçırmış olabileceği anahtar kelime fırsatları için web’i araştırmanıza yardımcı olabilirim. Birçok müşterinin, madencilik için olgunlaşmış, henüz kullanılmamış bir anahtar kelime nişini ortaya çıkarmasına yardımcı oldum.

Web sitemde bir sorun var ama ne olduğunu bilmiyorum. Düzeltmeme yardım eder misin?

Kesinlikle! Yeni bir müşteri alırken yaptığım ilk şey, web sitelerini derinlemesine incelemektir. Daha sonra size sorunları çözmek için uygulanabilir önerilerin bir listesini sunacağım.

Biz kar amacı gütmeyen bir kuruluşuz. Hayır kurumları için hayırsever çalışmalar yapıyor musunuz?

İşin içinde hayır varsa tabiki İletişime geçin, ihtiyaçlarınız hakkında konuşalım.

Biz büyük bir marka bilinirliğine sahip dev bir markayız. Google bize otomatik olarak sıralamada 1 numarayı verecektir, peki SEO’yu neden önemsemeliyiz?

İnternetten tonlarca para kazanan büyük bir marka olsanız bile, her zaman daha fazlasını kazanma fırsatları vardır! Rakiplerinize hükmetmek varken neden şöhretinize güvenesiniz ki?

WordPress eklentim SEO’yu otomatik olarak yapıyor. neden birine para vereyim ki?

WordPress eklentileri görevleri otomatikleştirmek ve web sitesi bakımını daha verimli hale getirmek için harika olabilir. Ancak yalnızca eklentilere güvenirseniz SEO stratejiniz sonuçta başarısız olur. SEO, sıralamanızı korumak için zaman, para ve kaynak yatırımı gerektirir.

 

İletişim : [email protected]