Google Benim İşletmem’deki İşletme Profilimi Optimizasyon Nasıl Yapabilirim?

Google Benim İşletmem girişinizin doğru olduğundan, her parçanın optimize edildiğinden ve en yeni GMB özelliklerini kullandığınızdan emin olmak için bu kılavuzu kullanın.

Yerel Şirket ve özel işletmelerin Google haritalarında ve Arama Motoru Sonuç Sayfalarında görünmesi için çok önemlidir. Kapsamlı, doğru ve güncel bilgiler içeren bir işletme profili oluşturmak , GMB sayfanızı optimize etmenin ilk adımı olacaktır

Google İşletme Profilinizi sahiplenmenin ve optimize etmenin birkaç somut avantajı şunlardır:

 • İyileştirilmiş sıralamalar. Google, yerel aramaların sonuçlarında İşletme Profillerini gösterir ve iyi optimize edilmiş profillerin arama motorunda listenin üst sıralarında görünme olasılığını arttirir.
 • Geliştirilmiş görünürlük . Yararlı ve doğru bilgiler sağlamak, Google’ın daha alakalı yerel aramalar için arama sonuçlarında İşletme Profilinizi göstermesine yardımcı olur. 

Google Benim İşletmem aracılığıyla İşletme Profilinizi nasıl optimize edeceğiniz aşağıda madde madde açıklanmıştır.

1. İşletme Profilinizi oluşturun veya talep edin

 1. Google İşletme Profili : Bir işletme hakkında bilgiler içeren yerel bir  İşletme Profilleri, masaüstü ve mobil cihazlarda Google aramada ve Google Haritalar’da görünür. 
 1. Google Benim İşletmem : Google İşletme Profilinizi yönetmek için ücretsiz bir araçtir.

Herhangi bir şeyi optimize etmeden önce, Google My Business üzerinden Google İşletme Profilinizi oluşturmanız veya talep etmeniz gerekir. Bunu yapmak için burayı tıklayın , “Şimdi yönet” i tıklayın ve Google hesabınızda oturum açın.

Google İşletme Profilinizi zaten talep ettiyseniz, bir yönetim gösterge tablosu görürsünüz.

Google My Business Kontrol Paneli.
Google Benim İşletmem Kontrol Paneli.

Google Benim İşletmm giriş kısmında Sol menüde İşletmeniz ile alakalı bilgileri istenildiği gibi doldurmaya başlayalım , şayet yoksa yapmanız gereken Google benim işletmem ( Google My Business) Hesabınızda giriş yaparak devam edelim.

Google Benim İşletmem giriş
Google Benim İşletmem Giriş Kısmı

Şirket/Marka veya işletme adınızı girin, anahtar kelimelerle doldurmayın bu kısmı, işletme adınız girmeniz yeterli olacaktir.

Aşağida örnekde verdiğim gibi olmaması gerekiyor bunu ben yaptım böyle neden diye sorabilirsiniz SEO sürekli test ister deneme yanılma siz yanılmayın biz yanıldık görselde örnek verdiğim gibi girerseniz. görünürlüklerde düşüş yaşarsınız ciz.. 🙂

Google Benim işletmem Görünüm şekli
Arama Motorunda Görünecek şekliniz

Google , yönergelerinde  , bunu yaparsanız profilinizin askıya alınabileceğini belirtmektedir:

2. İşletme kategorinizi ayarlayın

Kategoriler işletmenizin ne yaptığını veya ne sattığını değil, ne olduğunu açıklar. Ürünlerini veya hizmetlerini değil, her zaman işletmenizi bir bütün olarak sizi en iyi tanımlayan ana kategorinizi seçin.

Çoğu işletme için bu yeterince kolaydır. Tesisatçıysanız, “tesisatçı” yı seçin. Bir pizza restoranınız varsa, “pizza restoranını” seçin. Ancak, en iyi seçimin net olmadığı zamanlar vardir.

Örneğin, bir muhasebe firması işleten yeminli bir muhasebeci olduğunuzu varsayalım. Bu kategorilerden hangisini seçeceğinizi merak edebilirsiniz:

 • Muhasebeci
 • Malimüşavir
 • yeminli muhasebeci

Cevap, kesin bir cevap olmamasıdır. Üçü de geçerli seçeneklerdir. Bununla birlikte, Google’ın tavsiyesi olabildiğince spesifik olmaktır, bu nedenle ‘ muhasebeci’ muhtemelen buradaki en iyi seçenektir.

Bunu Arama Motorunda SERP’lerde görebilirsiniz.

3. İşletme türünüzü seçin

Google, temelde işletmeleri üç türe ayırır.

 1. Vitrin işletmeleri,  müşterilere yalnızca kendi iş adreslerinde hizmet verir. Örnekler: kuaför salonları, kafeler, barlar, mağazalar vb
 2. Hizmet bölgesi işletmeleri , İşletme müşterileri ziyaret eder veya onlara Hizmet verir, hizmet bölgesi işletme kısmı iş adreslerinden hizmet vermez. Örnekler: tesisatçı, temizlik hizmeti, gezici kuaför vb.
 3. Hibrit işletmeler, müşterilere ve müşterilere iş adreslerinden hizmet verir ve ayrıca onları ziyaret eder veya onlara teslim eder. Örnekler: yerinde ve stüdyoda çekim yapan bir fotoğrafçı veya aynı zamanda teslimat hizmeti de sunan bir restoran.

Bir konum işletmesiyseniz , adresinizi ayarlayın ve hizmet bölgesi alanını boş bırakın. Bunu Bilgi sekmesi altında yapın.

Hizmet bölgesi işletmesiyseniz , hizmet bölgenizi ayarlama seçeneğine tıklayın. Bunlardan en fazla yirmi tane ekleyebilirsiniz, ancak doğru olması önemlidir. Daha fazla arama için görünme umuduyla aklınıza gelen her yeri listelemeyin. Google, “genel alanınızın sınırları, işletmenizin bulunduğu yerden yaklaşık 2 saatlik sürüş süresinden daha uzağa gitmemelidir” diyor, bu nedenle genellikle yakındaki bir veya iki Şehir/ilçe girmeyin çoktur. 

Son olarak, adresinizi listeden silin. 

4. Çalışma saatlerini ekleyin

İnsanların ne zaman açık ve kapalı olduğunuzu bilmesi gerekir, bu nedenle herkes açılış saatlerini eklemelidir. 

Saatlerinizi eklemek için Benim işletmem Hesabınızda  Bilgi > Saat ekle’ye gidin

Açık olduğunuz günleri işaretleyin, ardından açıp kapattığınız saatleri ekleyin. Öğle ve akşam yemeği servisi olan restoranlarda sıklıkla olduğu gibi, günün ilerleyen saatlerinde kapatıp yeniden açarsanız, başka bir satır eklemek için “saatleri ekle” seçeneğini tıklayın. Bunu ihtiyaç duyduğunuz kadar yapabilirsiniz.

5. Tatil saatlerini ayarlayın

Kimse İşletmenize konum alıp geldiğinde resmi tatil için erken kapattığınızı kapıda öğrenmek istemez bu sinir bozucu olur ve yerel sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilecek kötü yorumlar kazanma neden olabilir.

Bu Sorun haline gelmeden önce “özel çalışma saatleri” ekleyerek bu sorunun önüne geçmiş olursunuz.

Özel Çalışma Saatlerini eklemek için Benim işletmem Hesabınızda  Bilgi > Özel çalışma saatleri ekle’ye gidin

Normal saatlerde olduğu gibi, “saat ekle” butonu ile aynı gün için birden fazla açılış ve kapanış saati ekleyebilirsiniz.

6. İletişim bilgilerinizi ekleyin

Hem web sitesini hem de telefon numarasını eklemek isterseniz, bunu “Bilgi” sekmesinden yapabilirsiniz. 

web siteniz yoksa veya telefonla iletişim kurulmasını istemiyorsanız boş bırakmalısınız. ama yinede en az birini İşletme Profilinize eklemeniz gerekir. Aksi takdirde, müşterilerin sizinle iletişim kurması mümkün değildir. sadece Markanızı ve konumunuzu görebilirler kendi sektörünüzde SERP‘lerde.

7. Fotoğraf ekleyin

Google  , fotoğraflı işletmelerin fotoğrafsız işletmelere göre% 42 daha fazla yol tarifi isteği ve% 35 daha fazla web sitesi tıklaması aldığını söylüyor .

Google Benim işletmem girişine müşteriler dahil herkes fotoğraf ekleyebilir. Ancak kendi fotoğraflarınızı eklemek, girişinizin en iyi şekilde görünmesine ve arama sonuçlarında doğru nedenlerle öne çıkmasına yardımcı olur

Google’ın işletme fotoğrafları için pek çok yönergesi vardır , ancak temel bilgiler şunlardır.

 • Logonuzu ekleyin:  Ne kadar net olursa o kadar iyi.
 • Kapak fotoğrafı ekleyin : İşletmenizin kişiliğini yansıtan bir şey seçin.
 • 3’ten fazla dış mekan fotoğrafı ekleyin.  Müşterilerin işletmenizi her zaman bulmalarına yardımcı olmak için bunları gün boyunca farklı açılardan ele alın.
 • 3’ten fazla iç mekan fotoğrafı ekleyin.  Müşterileri cezbetmek için işletmenizin dekorunu ve ambiyansını müşterinize yansitin. ( güven verir )
 • 3’ten fazla ürün fotoğrafı ekleyin. En popüler ürünlerinizi sergileyin.
 • 3’ten fazla “işte” fotoğraf ekleyin.  Ekibinizin müşterilere hizmet verdiğini gösterin.
 • 3’ten fazla takım fotoğrafı ekleyin.  Ekip üyelerinizin ve personelinizin kişiliklerini sergileyerek işinizi sevimli hale getirin 🙂

Fotoğraflar söz konusu olduğunda, daha fazlası görüntü daha iyidir. BrightLocal tarafından yapılan bir araştırma, 100’den  fazla fotoğrafı olan işletmelerin ortalama bir işletmeye göre% 520 daha fazla telefon araması,% 2.717 daha fazla yol tarifi isteği ve% 1.065 daha fazla web sitesi tıklaması aldığını buldu.

Elbette bu, yüzlerce fotoğrafı hemen eklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Yukarıdaki yönergelerle başlayın ve fotoğraf eklemeyi zamana yayın..

rsimlerinizi doğru adlandırdığınızdan emin olun — örneğin, IMG_574921 .png değil, nedime-elbise.jpg .

8. Ürün ve hizmet ekleyin

Google İşletme hesabınıza ürün ve hizmet ekleme seçeneği sunarsa, önerim eticaret siteniz varsa veya online birşeyler satmak istiyorsanız bu doğru bir firsat olacaktir.

Ürün ve hizmetlerinize, ad, fiyat, kategori, açıklama ve web sitenizdeki ilgili ürün veya hizmet sayfasına bir bağlantı dahil tüm ilgili ayrıntıları eklediğinizden emin olun. Ürün ve marifetlerini sergilemek için tam zamanı.

Ürünleriniz açıklamasını manuel olarak güncel / özgün girmenize gerek yok başka sitelerden copy past yaparak açıklamara girebilirsiniz bunun size zararı olmaz spam olarak algılanmaz Not: özel siteniz için geçerli değildir sakın ha ciz:)

9. Daha fazla yorum alın

Yorumlar yerel harita paketi sıralaması için giderek önem kazanmaktadır.

Müşterilerinizden gelen yüksek kaliteli, olumlu incelemelerin işletmenizin görünürlüğünü artırabileceğini ve alışveriş yapan bir kişinin konumunuzu ziyaret etme ve markanıza olan güvenini artırır.

Her zamanki sık soru güncel soru nasıl alabilirim?

 • Müşterililrinize sorun . Müşterilerle yüz yüze etkileşimde bulunursanız ve olumlu bir deneyim yaşadıklarını düşünüyorsanız, onlardan bir yorum bırakmalarını isteyin.
 • Bir yorum bağlantısı oluşturun ve paylaşın . Birçok müşteri Google İşetme hesablarına yorum nasıl bırakacağını bilmiyor. Google bunu biliyor, bu nedenle tüm işletmelere paylaşılabilir bir yorum alabilmek için bağlantı paylaşma seçeneği sunuyor. 
 • “Yorum bırakın” kartları oluşturun . Müşterilere yaptırdıkları iş için teşekkür edin ve hemen altında bizi değerlendirirseniz seviniriz notun eklemeyi unutmayın
 • Yorum bağlantınızı e-posta imzanıza ekleyin.  Müşterilerle e-posta yoluyla iletişim kuruyorsanız, bu daha fazla yorum kazanmak için harika bir pasif yoldur. 

Müşterilere incelemeler karşılığında birşeyler sunmanın Google’ın şartlarına aykırı olduğunu bilin, bu nedenle karşılığında indirim veya ücretsiz birşeyler teklif etme gibi taktiklerden uzak durun. her an ciz olabilir

Ciz nedir sormazsınız heralde:)

Ailemizden çok duymuşuzdur bu kelimeyi yanarsın demektir:) , Karşınızda Arama motoru varsada Google yönergelerine aksi bir harekettede yanarsınız 🙂

Net açıklaması : Bir günde Google arama sonuçlarında kaybolursunuz. buda sizin ve işletmeniz için hiç iyi olmaz.

10. Soruları cevaplayın

İşletmenizi arayan kişilerin Hakkınızda veya ürün hakkında cevaplamadığınız sorular olabilir. Arama yapan kullanıcılar için soru sormalarına izin verin ve bu soruları cevaplayın ,

Çelişkili yanıtlar vermeyin hiç bir zaman, o yorumu daha çok fazla kullanıcının göreceğini unutmayın diğer kullanıcılar negatif bir konuşma karşısında zayif bir cevap görmek istemez , o anki ziyaretci rezervasyon veya bir iş teklifi için sizi değerlendirceksede vaz geçebilir.

Bu nedenle, sorular ve cevaplarla proaktif bir yaklaşım benimsemenizi öneririm ve bunu yapmanın iki yolu vardır:

 1. Soru ve yanıt bildirimlerini açın . Birisi işletmeniz hakkında bir soru sorduğunda uyarılar alın ve ardından hemen yanıtlayın. Çok sayıda can sıkıcı bildirim alma konusunda endişelenmeyin. size + katacaktir. ayda iki hesabınızı soru veya yorum varmı diye kontrol etmeyi unutmayın.
 1. SSS’lerin yanıtlarını önceden verin . Çoğu web sitesinde, sık sorulan soruların yanıtlarını içeren bir SSS sayfası vardır. bu sorulara kendiniz sorabilir ve yanıt verebilirsiniz. Cevapların işletme sahibinden geliyormuş gibi görünmesi için Google Benim işletmem için kullandığınız Google hesabında oturum açtığınızdan emin olun.

11. Güncellemeleri yayınlayın

Yayınlar, işletmenizle ilgili güncellemeleri, teklifleri ve etkinlikleri paylaşmanıza olanak tanır. Bunları durum güncellemeleri olarak düşünün. Google İşletme panelinizin alt kısmında banner gibi gözükürler.

Bir Yayın oluşturmak için, Gönderi sekmesine gidin ve ilk gönderinizi oluşturmak hareteke geçin.

İşte gönderileriniz için birkaç ipucu:

 • İyi fotoğraflar kullanın . Net ve aydın olduklarından emin olun.
 • Başlığınızla aksiyona ilham verin . Etkileyici teklifler oluşturmak için çaba gösterin.  Örnek “Tüm hafta sonu her şeyin%50”
 • Zamanından erken davaranın olun . Mum ışığında özel akşam yemeğinizi yayınlamak için Sevgililer Günü’nü beklemeyin. İnsanlar o zamana kadar çoktan planlarını yaparlar 🙂

12. Mesajları ayarlayın

Mesajlaşmayı aktif ettiğinizden emin olun, Google İşletme ana sayfasında, arayanların size doğrudan mesaj gönderebilmesi işletmenize bir düğme ekler. aşağida örnekde olduğun gibi

Google ayrıca Google Haritalar’da “Mesaj” düğmesini de gösterir.

Bu özelliği etkinleştirmek için iOS  veya Android için Google Benim İşletmem uygulamasını indirin . Oradan, Google hesabınıza giriş yapın, Müşteriler sekmesine gidin, ardından Mesajlar sekmesine gidin ve ardından mesajlaşmayı açma seçeneğine tıklayın.

13. diğer her şeyi doldurun

Google My Business’taki önemli seçeneklerin çoğu artık tamamlandı, ancak kalan her şeyi doldurmak için bir dakikanızı ayırmaya değer. Bu, işletmeniz için seçtiğiniz kategoriye bağlı olarak biraz değişiklik gösterecektir. 

Google My Business’taki önemli seçeneklerin çoğu artık tamamlandı, ancak kalan her şeyi doldurmak için bir dakikanızı ayırmaya değer. Bu, işletmeniz için seçtiğiniz kategoriye bağlı olarak biraz değişiklik gösterecektir. 

Örneğin, restoranlar menü öğelerini listeleyebilir, kuaför salonları, arama yapanların doğrudan İşletme Profillerinden randevu/rezervasyon almasına olanak tanır.

Kalan alanları “optimize etme” konusunda çok endişelenmeyin. Bunları olabildiğince doğru bir şekilde dordurmaktada fayda var.

Yolun sonuna geldik 🙂

Yukarıdaki optimizasyonların çoğunun uygulanması yarım saatten uzun sürmez Bunları yaptıkdn sonra , birçok işletme sahibinin yaptığı yaygın optimizasyon hatalarının kurbanı olmuyacaksınız, iyi optimize edilmiş bir İşletme Profiline sahip olacaksınız.

Google Benim işletmem hakkında sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyin elimden geldiğince size cevapsız bırakmıyacağımı belirtmek isterim. ✌🏼

Yazar: irfan akmehmet

İrfan Akmehmet, SEO Projeleri için 200'den fazla şirket ile çalışmıştır. İrfan Akmehmet, SEO Projelerinin organik görünürlüğünü artırmak için Teknik SEO, UX, İçerik Pazarlama ve Kodlama stratejilerini kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir