Bilgi Mimarisi Tasarımı Yaparken Kullanılan Yöntemler

bilgi mimarisi

Organizasyon Şemaları:

organizasyon semasi

Organizasyon şemaları ile içeriğinizi nasıl sınıflandıracağınızı ve her bir parçayla kuracağınız ilişkinin farklı yollarını belirleyebilirsiniz. Çoğu içerik, birçok farklı yöntemle sınıflandırılabilir.


Organizasyon Yapıları:

organizasyon yapisi

Organizasyon yapısı, içeriğe ait parçalar arası ilişkileri nasıl tanımlayacağınızdır. Başarılı organizasyon yapıları; kullanıcıların sitedeki bilgiyi nasıl bulabileceklerini öngörmelerini sağlamaktadır.


İçerik Envanteri:

icerik envanteri

İçerik envanteri, sitenizdeki tüm içeriğin bir listesidir. İçerik envanteriniz temel olarak; metin, imaj, belge ya da uygulamalardan oluşmaktadır. İçerik envanterinden fayda sağlayabilmeniz için, içeriğinizin her parçasını detaylıca incelemeniz gerekmektedir.


Şema Tasarımı (Wireframing):

wireframe

Şema tasarımı (wireframe); bir sayfanın arayüzünün iki boyutlu illüstrasyonudur. Şema tasarımı özellikle; boşluk dağılımı, içerik önceliklendirmesi, mevcut fonksiyonellikler ve planlanan davranışlar üzerine odaklanmaktadır. Bu nedenle şema tasarımlarında çoğunlukla herhangi bir tarz, renk, grafik gibi unsurlar bulunmamaktadır.

Yazar: irfan akmehmet

İrfan Akmehmet, SEO Projeleri için 200'den fazla şirket ile çalışmıştır. İrfan Akmehmet, SEO Projelerinin organik görünürlüğünü artırmak için Teknik SEO, UX, İçerik Pazarlama ve Kodlama stratejilerini kullanır.

“Bilgi Mimarisi Tasarımı Yaparken Kullanılan Yöntemler” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir