Web Analitik Temelleri

web analytics

Web Analitikleri; web sitesi verilerinin toplanması, raporlanması ve analizi ile ilgilenmektedir.

Web analitiklerinin odak noktası; organizasyonel hedefler ve kullanıcı hedeflerine bağlı ölçüleri belirlemek ve web sitesi verilerini, bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını test etmek için kullanarak, kullanıcı deneyimini geliştirmektir.

İçeriğin Test Edilmesi:

Konuya uygun ve etkili web analizi geliştirmek için organizasyonel hedeflerinize ve site ziyaretçilerinizin hedeflerine uygun hedef ve eylem çağrıları yaratmanız; bu hedef ve eylem çağrılarının başarısını ölçmek için de temel performans göstergelerini (KPIs: Key Performance Indicators) belirlemeniz gerekmektedir.

Aşağıda, bilgilendirici bir web sitesinde ölçüm taslağı oluşturmak için bazı örnekler bulabilirsiniz:

web analytics framework

Farklı Araçların Kullanımı:

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi başarı, farklı temel performans göstergeleri ile ölçülmekte ve farklı araçlar gerektirmektedir. Birden fazla web analitik aracı yönetimi fikri göz korkutsa da; organizasyonel hedefleriniz ve kullanıcı hedeflerinizi ölçmek için ihtiyaç duyduğunuz temel performans göstergelerini (KPI) sadeleştirmeye odaklanarak, doğru görüşler alabilmek için farklı verilere ulaşabilirsiniz.

web analytics araclari

Web Analitiklerinde En İyi Uygulamalar:

Web analitikleri, niteliksel araştırma ve test etmeyi destekleyicidir. Konuyla ilgili en iyi uygulamalar aşağıdaki gibidir:

  • Karar verebilmek için veriye dayalı bir ortamı teşvik edin. Amaçlarınızın gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek için gereken ilgili verileri topladıktan sonra, KPI’larınızı geliştirmek için neler yapabileceğinizi öğrenin. Hiç trafik almayan yüksek değerli (web sitenizle ilgili kullanıcı geri bildirimlerine göre) içeriğiniz var mı? Sayfada en çok ilgi gören kaynakların kullanıcı ve etkileşim analizleri vasıtasıyla bunun nedenlerini araştırın. ‘Deneyleme ve Test Etme’ araçlarını, farklı çözümler denemek için kullanarak, bu sayfa için en çok etkileşim sağlayacak yolları bulun. 

  • Yalnızca trafik raporları sunmaktan kaçının.Ziyaretler, sayfa önizlemeleri, en çok tıklananlar ya da en beğenilen sayfalarla ilgili raporlamalar, oldukça yüzeysel kalacaktır. Bu durum, geniş kitleler tarafından yanlış anlaşılmalara sebep olabilir; bir sitenin çok fazla trafik alması ya da orada çok fazla zaman geçirilmesi, başarılı olduğu anlamına gelmez. Bu rakamları ustalıkla bildirin; sonuçta 7 milyon ziyaretçi neden sizin başarı programınızla ilgilensin ki?

  • Her zaman verilerden yola çıkarak görüş bildirin. Herhangi bir veriye dayandırmadan sunduğunuz raporlar, iş ve kullanıcı hedeflerinizden sapmanıza neden olur. Web sitenizi geliştiren ve başarılı olduğunuz alanları göstererek, verilerinizin konunuzla ilgili ve anlamlı olmasını sağlayın.

  • Raporlama konusunda şipşakçı olmaktan kaçının. Yalnızca ziyaretlere ya da belirli bir zaman dilimine odaklanmak; şu an çevrimiçi olan daha zengin ve komplike web deneyimlerini yakalamanızı sağlamaz. Ziyaretçiler, kullanıcı ömrü değeri ve insanları ve kullanıcıları uzun vadede anlamanızı sağlayan diğer değerler gibi ölçütler; web sitenizin, olgunlaşma sürecinde özellikle geri dönen ziyaretçilerle etkileşime girme konusundaki başarısını ölçümlemenizi sağlar.

  • İletişim diliniz açık ve net olsun. Verdiğiniz bilgiler tutarlı olsun, hedef kitlenizi tanıyın ve sisteminizin zayıf yanlarını bilerek bunu dile getirin.

Referanslar:

Web Analytics 101: Definitions 101: Definitions: Goals, Metrics, KPIs, Dimensions, Targets

Web Analytics 2.0 Tools: Quantitative, Qualitative, Life Saving!

Storytelling: Actionable Insight from Analytics

Building a Culture of Measurement

Yazar: irfan akmehmet

İrfan Akmehmet, SEO Projeleri için 200'den fazla şirket ile çalışmıştır. İrfan Akmehmet, SEO Projelerinin organik görünürlüğünü artırmak için Teknik SEO, UX, İçerik Pazarlama ve Kodlama stratejilerini kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir