Web Sitesi Gereksinimleri

gereksinim

Web sitesi gereksinimleri; web sitenizle ilgili gereken fonksiyonlar, faydalar ve özelliklerin bir listesi ile birlikte, siteyi kurmak için hazırlanan planlardan oluşmaktadır. Proje planına odaklanarak önceliklendirme yapmak için bir araya getirilen yöntemler sırasında belirlenebilecek farklı türlerde gereksinimler bulunmaktadır.

Gereksinim Türleri:

Pek çok farklı türde gereksinim belgesi bulunmaktadır. Bu gereksinimler, aşağıdaki kategorilerden birine dahil edilebilir:

business

İş Gereksinimleri; hedefleri ve tarafların, ürüne dair çözülmesi gereken problemler için planlarını kapsamaktadır.

kullanici ihtiyaclari

Kullanıcı Gereksinimleri; kullanıcı beklentilerini ve kullanıcıların ürünle nasıl etkileşimde bulunacağını tanımlamaktadır. İhtiyaçlarınızı geliştirmek için, senaryolarınızda tanımlanmış olan özellikleri, fonksiyonları ve içeriği kullanın. Kullanıcı senaryoları; kullanıcılarınızın, web sitenizde gerçekleştirmek istedikleri görevleri belirlemelidir.

islevsel

İşlevsel Gereksinimler; ürünün nasıl davranması gerektiği ile ilgili detayları ve geliştirilmesi için neye ihtiyaç duyulduğunu belirlemektedir.

hizmet kalitesi

Hizmet-Kalite Gereksinimleri; ürünün, her koşulda etkinliğini sürdürebilmesi için sahip olması gereken özeliklerle ilgili detayları kapsamaktadır.

uygulama

Uygulama Gereksinimleri genel süreçteki ve ekip görevlerindeki değişiklikleri, bir sistemden başka bir sisteme geçiş süreci gibi aşamaları detaylıca ele almaktadır.

Web Sitesi Gereksinimlerini Kullanmak:

Web sitesi gereksinimleri; web sitenizin sahip olması gereken özellikleri ve kullanıcılarınıza sağladıklarınız hakkında size bilgi verir.

Gereksinimler; özellikler, fonksiyonlar ve içerikle ilgili geliştirme ve tasarım süreçlerinin nasıl olması gerektiğine dair bilgi vermez. Diğer tasarım aşamaları; ihtiyaçları karşılamaya yönelik tasarım, metin ve sitenin organizasyonu ile ilgili konularda size yardımcı olacaktır. 

Gereksinimler ile İlgili En İyi Uygulama Yöntemleri:

Gereksinimler; sitenin sahip olması ve kullanıcılara sağlaması gereken unsurları belirten bir sözcük grubu ya da bir cümlelik bir açıklama ile başlayabilir. Ancak süreç içerisinde ilerledikçe daha detaylı bir hale gelecektir. Gereksinimleri bütünüyle toplamak biraz karmaşık bir iş olabilir ama projenizin başarılı olması için gereklidir.

Aşağıda güçlü gereksinim belgelerinin özelliklerini bulabilirsiniz:

  • Spesifik olmalı, birbirinden farklı gereksinimleri birleştirmemeli
  • Eksiksiz ve üzerinde çok iyi düşünülmüş olmalı
  • İdari belge ve sözleşmelerle belirlenmiş hedefler önceliklendirilmeli ve bu hedeflerle tutarlı olmalı
  • Test aşamasında doğrulanabilir olmalı

Yazar: irfan akmehmet

İrfan Akmehmet, SEO Projeleri için 200'den fazla şirket ile çalışmıştır. İrfan Akmehmet, SEO Projelerinin organik görünürlüğünü artırmak için Teknik SEO, UX, İçerik Pazarlama ve Kodlama stratejilerini kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir