İlk Tıklama Testi

ilk tiklama testi

İlk tıklama testi; katılımcının, planlanan görevi tamamlamak için arayüzde ilk olarak nereye tıkladığını tespit etmektedir.

İlk tıklama testi, çalışan bir site üzerinde uygulanabileceği gibi, bir prototip ya da wireframe üzerinde de uygulanabilir.

Kullanıcının İlk Tıklaması Neden Önemlidir?

Başarılı web siteleri, öncelikli olarak kullanıcı görevlerini dikkate alırlar. İlk tıklama testi; kullanıcıların sitenizde nasıl gezindiğini ve planlanan görevleri nasıl tamamladıklarını görmeniz için, navigasyon da dahil olmak üzere sitenizin bağlantı yapısının etkinliğini ölçümlemenizi sağlamaktadır.

Jeff Sauro’ nun kullanılabilirlik ölçümlemesi konusunda ‘İlk Tıklamanın Önemi’ni destekleyen araştırmaları bulunmaktadır. Bu araştırmalara göre;

ilk tiklama

İlk tıklamada doğru yolda olan kullanıcı, %87 oranla görevini başarıyla tamamlamaktadır.

first click

İlk tıklamada yanlış yolda olan kullanıcı için ise bu oran %46’dır.

Yöntem:

Tüm kullanılabilirlik testlerinde olduğu gibi katılımcılarınızın, sitenizin hedef kitlesinden olması önemlidir.

gorev

Görev tanımları yaparken, katılımcılara çözmeleri için bir problem vermeye odaklanın; “Ne kadar, kaç tane, nereye…” ile başlayan sorularla, siteniz için daha doğal bir etkileşimi teşvik etmiş olursunuz.


not alma

Kendiniz ve gözlemcileriniz adına her bir görevi tamamlayabilmek için doğru yolu bildiğinizden ve bunu belgelendirdiğinizden emin olun. Böylece not alma ve kaydetme aşamalarını kolaylaştırmış olursunuz.


tiklama

Her tıklamayı takip edin.


ilk tiklama zamani

Kullanıcının ilk tıklamayı yapması için gereken zaman. İlk tıklama için gereken sürenin çok uzun olması, navigasyonla ilgili bir sorunun göstergesi olabilir.


gorev tamamlama

Her bir görev sonrası kullanıcının doğru bilgiye memnuniyet ve güven çerçevesinde ulaşıp ulaşmadığını ölçümleyin.


zorluk derecesi

Her görevin zorluk derecesini hesaplayın. Burada yanıt oranlarını kullanmak analizi kolaylaştırır ancak, ilave içerik sağlamak için serbest yanıt seçeneğini de hesaba katmalısınız.

Bu test süreci yalnızca gözlemleme ile tamamlanabilir ancak yine de oturumları kaydetmeniz önerilmektedir. Tıklamaları takip etmek ve aktivitelerin ısı haritalarını çıkarmak için size yardımcı olabilecek yazılımlar mevcuttur.

En İyi Uygulamalar:

Bir ilk tıklama testi tasarlarken aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

  • Test öncesi, not alanlar / verileri kaydedenler açısından her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olmak için deneme yapın.
  • Katılımcıya, bir ‘ilk tıklama testi’ nde yer alacağını söylememeniz daha doğru olur.
  • Her bir görevi ana sayfadan başlatın. Böylece katılımcının, sonraki görevlerde yanlış yola sapma olasılığını sınırlandırmış olursunuz.

Referanslar:

Getting The First Click Right , Jeff Sauro

The Vital Importance of the First Click, Gerry McGovern

Yazar: irfan akmehmet

İrfan Akmehmet, SEO Projeleri için 200'den fazla şirket ile çalışmıştır. İrfan Akmehmet, SEO Projelerinin organik görünürlüğünü artırmak için Teknik SEO, UX, İçerik Pazarlama ve Kodlama stratejilerini kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir