İçerik Mülakatları

icerik mulakati

Bu mülakatlarda araştırmacılar; kullanıcıları bir laboratuvar ortamında değil, kendi doğal ortamlarında çalışırken dinleyip gözlemlemektedirler. Bunun bir sonucu olarak içerik mülakatları daha doğal ve gerçekçi olmaktadır.

Bu mülakatlar; laboratuvar testleri kadar resmi olmamakla birlikte, görev ya da senaryolar üzerinden de yapılmazlar.

Nasıl Yönetilir?

Bir içerik mülakatında kullanıcı, çalışırken gözlemlenir ve dinlenir. Ona herhangi bir görev ya da senaryo verilmez.

Ne yaptığını ya da ne düşündüğünü anlayabilmek için kullanıcıya, site içerisinde gezinirken sorular sorabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuçlar genellikle; niceliksel, ölçümlenmiş verilerden çok gözleme dayalı, niteliksel verilerdir.

İçerik Mülakatından Elde Ettiğiniz Sonuçlar:

İçerik mülakatları, gözlem ve mülakatı bir araya getirmektedir. Kullanıcıya giderek, onun ortamını ve hangi teknolojiyle çalıştığını görmüş olursunuz. Bunun bir sonucu olarak da aşağıdaki gibi soruların yanıtlarını elde etmiş olursunuz:

  • Kullanıcıların karşılaştığı sorunlar nedir?
  • Nasıl bir donanımla çalışıyorlar?
  • Çalışma düzenleri nasıl?
  • Klavye / mouse tercihleri nedir?
  • Ne tür bir internet bağlantıları var?
  • Genel ya da hedef odaklı görevleri tamamlamaları ne kadar sürüyor?
  • Bir görevi tamamlamak için yardıma ihtiyaç duyduklarında, onlara yardımcı olabilecek birileri var mı?

İçerik Mülakatları ile Kullanılabilirlik Testlerini Birleştirmek:

Kullanılabilirlik testinde genellikle, tüm kullanıcılar aynı senaryoyu tamamlamaktadır. Birçok insanın aynı şeyi yapmasıyla karşılaştırmalı bir veri elde edilir. İçerik mülakatlarında ise kullanıcılar; kendi ortamlarında, kendi kendilerine belirlemiş oldukları görevleri yerine getirirken gözlemlenmektedirler. Buna rağmen içerik mülakatlarıyla kullanılabilirlik testlerini, aşağıdaki yöntemlerle birleştirmek mümkündür:

icerik mulakati

İçerik mülakatları boyunca senaryolar kullanılabilir. Kendi ortamlarında diledikleri gibi çalışırken kullanıcılardan, sizin istediğiniz birkaç görevi de denemelerini isteyebilirsiniz.


kullanilabilirlik testi

Kullanılabilirlik testi sırasında; siteyle ilgili soru, sorun ve görevlerini öğrenebilmek için kullanıcılarla konuşabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların; kendi görevlerini tamamlamalarına izin verirken, bir yandan da sizin belirlediğiniz görevlerin bir kısmını yapmalarını sağlamış olursunuz.

Web sitesi kullanılabilirlik testi çoğu zaman resmi olmayan türde, içerik mülakatı niteliğindedir. Ancak kullanılabilirlik testi, resmi olmayan ve niteliksel ya da oldukça resmi ve niceliksel özelliklerde olabilir.

Yazar: irfan akmehmet

İrfan Akmehmet, SEO Projeleri için 200'den fazla şirket ile çalışmıştır. İrfan Akmehmet, SEO Projelerinin organik görünürlüğünü artırmak için Teknik SEO, UX, İçerik Pazarlama ve Kodlama stratejilerini kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir