Kullanıcı Odaklı Tasarımın Faydaları

kullanici odakli tasarim faydalari

Harcanacak zaman ve kaynaklar göz önünde bulundurulduğunda kullanıcı deneyimi, proje geliştirme sürecine dahil edilmeli midir? Eğer dahil edilmeliyse, kullanıcı odaklı tasarım (UCD) yaklaşımının değerini nasıl belirlemeli ve organizasyonunuz için bunun iletişimini nasıl kurmalısınız?

Kullanıcı odaklı tasarımın faydalarından söz ederken; yatırımlarınızın geri dönüşünü hesaplamakla birlikte, kullanıcı performans ve memnuniyetini ölçmek için kullanacağınız başarı ölçütlerinden de söz edebilirsiniz.

Dijital Projeler Birer Yatırımdır:

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Enstitüsü (IEEE), 2005 yılı araştırmalarına göre; Amerika Hükümeti’nin yaklaşık 1200 sivil IT (Bilgi Teknolojileri) projesi için harcadığı 60 milyar dolar ve askeri IT için harcanan 16 milyar dolar da dahil olmak üzere, dünya çapında IT için yılda yaklaşık 1 trilyon dolar harcanmaktadır.

HFI’nın (Human Factors International) Kullanıcı Deneyimi Maliyetinin Geri Dönüşü (ROI:Return of Investment) videosunda Dr. Susan Weinschenk şunu öne sürmektedir:

“Bu IT yatırımlarından, IT projelerinin neredeyse %15’i yarı yolda bırakılmıştır ve proje süresinde programcıların neredeyse %50’sinin zamanı, kaçınılmaz bir şekilde işi yeniden ele almakla geçmektedir. Kullanıcı odaklı tasarım uygulamalarını takip etmek; sorunları önceden tespit ederek, erkenden çözüm bulmayı sağlamaktadır.”

Temel Hataların Önüne Geçmek:

Yetenekli bir ekip oluşturmak ve burada belirtilen en iyi uygulama yöntemlerini takip etmek; IEEE’nin belirlemiş olduğu IT projelerinin başarısız olmasının 12 nedenine engel olmanızı sağlayacaktır:

 • Gerçek dışı ve ayakları yere basmayan proje hedefleri
 • Gerekli kaynakların yanlış değerlendirilmesi
 • Kötü belirlenmiş sistem gereksinimleri
 • Projenin güncel durumuyla ilgili raporlamanın zayıf olması
 • Yönetilmeyen riskler
 • Müşteriler, geliştiriciler ve kullanıcılar arasındaki iletişimin zayıf olması
 • Yetersiz teknoloji kullanımı
 • Projenin karmaşıklığının idare edilememesi
 • Özensiz geliştirme uygulamaları
 • Zayıf proje yönetimi
 • Tarafların politikaları
 • Ticari baskılar

HFI, ‘%10’ kurallarını takip etmeyi önermektedir. Bu kuralların temelinde; çalışanlarınızın %10’unun UX profesyoneli olması ve bütçenizin %10’unu UX için ayırmanız gereklilikleri yatar. UCD prensip ve uygulamalarını daha fazla vurgulayarak sürekli gelişme kaydedebilir, kullanıcı ve organizasyonel hedeflerinizle örtüşmemesi sebebiyle işi yeniden yapmanız için gereken maliyet kaybını önleyebilirsiniz.

UX Maliyetinin Geri Dönüşünü Anlamak:

Asgari düzeyde başarı; bir projenin yarı yolda bırakılmayarak, hesaplanan bütçe ve zamanlama dahilinde bitirilmesidir. UX için yapılan maliyet tasarruflarını ve kullanıcı performans ve memnuniyet ölçümlemelerindeki başarıyı da hesaplayarak daha da derine inebilirsiniz.

Yatırım Maliyetinin Geri Dönüşünün (ROI) Hesaplanması:

Weinschenk, ‘Bir İş Konusu olarak Kullanılabilirlik‘ raporunda, maliyet tasarruflarında üç faydalı denklemin altını çizmektedir:

maliyet tasarrufu

Başarıyı Tanımlamak ve Ölçümlemek:

Bunlara ek olarak hedeflerinizle ilgili başarınızı ölçümleyebilmenizin başka yolları da bulunmaktadır. Bunu, çeşitli performans ve memnuniyet amaçlarınız için belirli hedefler tanımlayarak yapabilirsiniz:

Kullanıcı Odaklı Tasarım Faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek için mutlaka Kullanıcı Odaklı Tasarım Temellerine göz gezdirmekte fayda var.

basari olcum

Referanslar:

The ROI of User Experience with Dr. Susan Weinschenk  

ROI Calculators 

Why Software Fails

Advancing Return on Investment Analysis for Government IT: A Public Value Framework (PDF 449 KB)  

Do Government Agencies and Non-Profits Get ROI from Usability

The ROI of Usability

Yazar: irfan akmehmet

İrfan Akmehmet, SEO Projeleri için 200'den fazla şirket ile çalışmıştır. İrfan Akmehmet, SEO Projelerinin organik görünürlüğünü artırmak için Teknik SEO, UX, İçerik Pazarlama ve Kodlama stratejilerini kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir