İçerik Stratejisi Temelleri

icerik stratejisi

İçerik Stratejisi; içeriğin planlanması, oluşturulması, sunumu ve yönetimi ile ilgilenmektedir. İçerik, yalnızca sayfadaki kelimelerden ibaret değildir, kullanılan tüm imajlar ve multimedya da içerik kapsamına girmektedir.

Kolay bulunabilir, iyi yapılandırılmış, faydalı ve kullanılabilir içerik, bir web sitesinin kullanıcı deneyimini geliştirme açısından hayati önem taşımaktadır.

Kapsamlı Strateji Oluşturma ve Yönetimi:

İçerik stratejisinin amacı; anlamlı, birbiriyle bağlantılı, merak uyandıran ve sürdürülebilir içerik üretmektir. Kristina Halverson, ‘Content Strategy for the Webadlı kitabında, içerik stratejinizi nasıl oluşturacağınızı ve içeriğinizle nasıl fayda sağlayabileceğinizi detaylarıyla ele almaktadır. Kitapta, belirleyecek olduğunuz stratejinin; var olan içerikleri tanımlamak ve yeni içerik üretmek, daha da önemlisi yeni içerikleri üretmek için elle tutulur nedenleri görmenizi sağlamak için size yardımcı olacağından söz edilmektedir.

Brain Traffic, içerik odaklı ve insan odaklı bileşenleri tanımlayabilmeniz için bilmeniz gereken İçerik Stratejisi Dörtlüsü‘nü oluşturmuştur. Başarılı bir strateji geliştirmek ve yönetmek için bir araya gelen bu bileşenleri sizler için aşağıdaki gibi düzenledik:

icerik odakli
 • Hedef ve ana fikri tanımlayın: Temel stratejinizi gerçekleştirebilmek için nasıl bir içeriğe ihtiyaç duyduğunuza odaklanır. Buna; özellikler, mesajlaşma yapısı, hedef kitle ve iletişim tonu da dahildir.
 • Görevleri ve iş akışını ana hatlarıyla belirleyin: İnsanların rolleri, görevleri ve içerik döngüsünde gerekli araçların kullanımı da dahil olmak üzere, günlük olarak içeriği sürdürülebilir bir şekilde nasıl yönettikleriyle ilgilenmektedir.
insan odakli
 • Yapıyı oluşturun: İçeriğin nasıl önceliklendirileceği, planlanacağı ve ulaşılabileceği konularıyla ilgilenir. İçerikle mesajları eşleştirmek, içerikleri birbirine bağlamak, detaylı sayfa tabloları oluşturmak gibi konuları kapsayacak şekilde içeriğin kendisiyle ilgilenmektedir.
 • İlke ve standartları belirleyin: İçerik için uygulanan ilkeler, standartlar ve kılavuzların yanı sıra, bir organizasyonun içerik stratejisini nasıl geliştirip sürdürebileceği üzerine odaklanmaktadır.

İçerik Döngüsü:

Merak uyandıran ve sürdürülebilir içerik üretmek için içerik döngüsünü anlamanız ve takip etmeniz gerekir.

Erin Scime’a göre içerik döngüsünün 5 aşaması vardır:

analiz

Denetim ve Analiz:  İçerikle ilgili kişilerle görüşmeler, rekabetçi ve objektif analiz, içerik ortamının değerlendirilmesi (site, ortak içerik, kardeş ya da ana siteler)


strateji

Strateji: Konuyla ilgili bilirkişileri belirlemek, sınıflandırmak, içerik üretimi için yöntem ve iş akışı, kaynak planı, marka ve kimlik tanımı


plan

Plan: Kadro tavsiyeleri, içerik yönetimi sistem uyarlaması, metadata planı, iletişim planı, göç planı


yaratici

Yaratımİçerik yazma, üretim, yönetim modeli, arama motoru optimizasyonu, kalite güvencesi


surdurulebilir

Sürdürme: Periyodik denetleme planı, müşteri önerileri, başarı ölçümü için hedefler belirleme

Bu aşamalarla ilgili verilerin birçoğu; bilgi mimarisi, kullanıcı araştırması, proje yönetimi, web analitikleri gibi diğer alanlarla örtüşmektedir. Önemli olan; final ürünü oluşturmak için hangi veriye kimin katkıda bulunduğunu ve bu katkıların nasıl bir araya geldiğini ele almaktır. Çoklu bakış açıları ve veriler, içeriğinize değer katar.

Anlamlı İçerik Yaratmanın En İyi Yolları:

Anlamlı ve konunuzla bağlantılı içerik yaratma sürecinin en iyi yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Kullanıcılarınızın düşünce yapısını ve herhangi bir konuya dair konuşma tarzını öğrenin. İçeriğiniz buna göre oluşturulup yapılandırılmalıdır. Bu size, arama motoru optimizasyonunda da (SEO: Arama Motoru Optimizasyonu) yardımcı olacaktır.
 • İnsanlarla anlayabilecekleri bir dilden konuşun. Düz yazım teknikleri, bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • Faydalı olun. İçeriğiniz bir amaca yönelik olsun, gereksiz içerikten kaçının.
 • Güncel ve kalıcı olun. Yeni bilgiler geldiğinde içeriğinizi güncelleyin ya da arşivleyin.
 • Herkes için erişilebilir olun. Herkesin size ulaşabileceğinden ve verdiğiniz bilgiden faydalanabileceğinden emin olun.
 • Tutarlı olun. Hem dil hem de tasarımda belirli bir tarz kılavuzunu takip etmeniz, insanların sizi kolaylıkla anlamalarını sağlayacaktır.
 • Bulunabilir olun. İçeriğinizin, sistem içi navigasyonla ya da dışarıdan arama motoru vasıtasıyla bulunabilir olduğundan emin olun. 
 • Sitenin tüm gereksinimlerini belirleyin. İçeriğiniz; tasarım, genel yapı gibi unsurların işlemesini sağlamalıdır.

Referanslar:

The Discipline of Content Strategy  by Kristina Halverson

Content Strategy and UX: A Modern Love Story  by Kristina Halverson

Content Strategy for the Web by Kristina Halverson

Content Strategists: What Do They Do  by Dan Zambonini

Content Strategy: The Philosophy of Data by Rachel Lovinger

The Elements of Content Strategy (excerpt) by Erin Kissane

Yazar: irfan akmehmet

İrfan Akmehmet, SEO Projeleri için 200'den fazla şirket ile çalışmıştır. İrfan Akmehmet, SEO Projelerinin organik görünürlüğünü artırmak için Teknik SEO, UX, İçerik Pazarlama ve Kodlama stratejilerini kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir