Jenerik Bir Alan Adı Neden Önemlidir?

Bazen alan adı alırken arkadaşlarımız veya çevremdeki insanlar sen bu kadar parayı neden veriyorsun diye tepkiler görüyorum aslında birşeyde diyemiyorum diyeceğim tek şey “herkez yoğurdu farklı şekilde yer” fakat buna teknik olarak bir açıklık getirmek istiyorum.

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor etrafınızdaki birçok insana sorun en iyi yatırım aracı sizin için nedir ? cevap klasiktir ev, arsa , altın , dolar , euro ? hep bunu duymuşumdur bu fakat benim için hiç bir zaman geçerli olmadı bende en büyük yatırım Teknoloji , Domain , SEO , UX , Olmuştur. bundan sonraki hayatımda yapacağim tek şeyde melek yatırımcılık olacaktir.

Şimdi size iyi bir domaine neden ihtiyacınız var onu açıklayacağim 🙂

Pazarlama & Marketing pahalıdır Bir şirketde maaşlar haricinde en büyük gideri sağlayabilir. hatta bazı sektörlerde çalışanlardan daha fazla maliyetli olabilir rekabetine göre değişmektedir.

Bu bir işletme için önemli bir gider olacaktir.

Google Adwords , Bing Marketing veya benzeri Dijital marketing kanallarında reklam açıyorsunuz ve dönüşüm için dua ediyorsunuz doğrumu :)? evt tabiki doğru. Fakat reklam açtığınız sektörde insanlar güvendiği firmalara yönlenecektir. buda sizin açtığınız Reklamda TO oranı düşük olacak ve maliyetleriniz artacaği demektir.

Güvenilir olmayan İsmin güven vermediği bir alan adını marka yapmaya çalışırken bile çok para harcamak zorunda kalacaksınız. yüksek teklifler verseniz bile daha iyi marka bilinirliği olan veya jenerik bir domain daha düşük maliyetler ile sizden daha gösterim alabilecek.

 • Mükemmel bir jenerik alan adı bunların hepsini kesecektir.
 • Tıklama oranları önemli ölçüde artar
 • E-posta kampanyalarındaki yanıt oranları da iyileşir.
 • SEO maliyetleri önemli ölçüde düşer vs vs 🙂

Daha basit örneği , Ring.com, sahipleri domaini 1 milyon dolara satın aldılar, ve sektör’de iyi bir pazar payı yarattılar 2 yıl sonra 1 milyar dolara Amazon’a sattılar.

Uzun lafın kısası jenerik domain candır.

Senin Jenerik Domain hakkında düşüncen nedir? fikrin veya bir deneyimin varsa sende burda benimle düşüncelerini paylaşırsan sevinirim.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanı Nasıl Olunur? (10 Adımlık Rehber)

SEO uzmanı olup web sitenize gelen trafiği arttırmak ve daha fazla gelir getirecek anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmak mı istiyorsunuz? O zaman Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve SEO Uzmanlığı ile ilgili neredeyse her şeyi öğrenmeniz gerekiyor.

SEO konusunda bilgi sahip olmak sadece SEO alanında çalışanlara fayda sağlamıyor. Kendi başına trafiğini artırmak isteyen herkes, SEO konusunda kendini geliştirebilir – ya da geliştirmelidir.

Çok uzun zamandır SEO yapan biri olarak, bu alanda kendini geliştirmek ve web sitesine gelen trafiği artırmak isteyenler için önemli adımlardan söz etmek istiyorum.

Ama öncesinde, bu konu neden SEO profesyonellerinin ötesine geçerek hemen herkesi ilgilendiren devasa bir alana dönüştü? Biraz bundan bahsedelim.


Neden herkes SEO uzmanı olmalı?

Size başarıya götürecek adımlara geçmeden önce “SEO uzmanı” ve “SEO profesyoneli” arasındaki farkı anlamak önemli.

SEO Uzmanı, arama motorlarının nasıl çalıştığını ve bir web sitesinin sıralamasını yükseltmek için SEO’yu nasıl kullanması gerektiğini bilen kişidir. Adı üstünde, bu konuda uzman olan kişi. Herkes uzman olduğu konudan para kazanmak zorunda değil. 🙃

SEO Profesyoneli ise danışmanlık vererek, SEO hizmetleri sunarak ya da proje bazında müşteri alarak SEO’yu meslek olarak icra eder. Yani bu işten para kazanır. 💰

Bu farkı vurguluyorum. Çünkü SEO uzmanı olmak için SEO’yu meslek olarak icra etmenize gerek olmadığının altını iyice çizmek istiyorum. Bu işi meslek olarak sahiplenip profesyonele dökmek istemeseniz bile SEO yeteneğinizi geliştirmenizin size birçok faydası var.

Peki, neymiş bunlar? Öyle boşa konuşmayalım. Bu faydalara bir bakalım.


SEO Uzmanı Olmanın Avantajları

business Sıralamanızı ve sitenize gelen trafiği artırın: SEO uzmanı olmak isteyen kişilerin çoğunlukta istedikleri yöntemdir.

Web sitenizi arama motorlarının gözünde en iyi hale getirmeyi biliyorsanız, online para kazanmak ya da başarılı bir online iş kurmak için şansınız artar. Çünkü arama sonuçlarında sıralamanızı ve arama motorundan gelen trafiğinizi artırabilirsiniz. Böylece kazancınız da artar. Kazan – kazan durumu.

business SEO ajanslarına daha az bağımlı olun: Bir SEO ajansı blogunda bunu okumayı beklemediğinizi biliyorum ama bunlar gerçekler. 😉 Eğer SEO alanında bilgi sahibiyseniz kendi işinizi yardıma ihtiyaç duymadan büyütebilirsiniz.

business Masraflarınızı azaltın: Eğer solo girişimci ya da bloggersanız, kendi başınıza SEO yaptığınız zaman SEO danışanıyla çalışmaktan daha fazla para biriktirebilirsiniz.

business SEO için kimi işe alacağınız gibi konularda doğru karar verin: SEO nedir, nasıl yapılır biliyorsanız bu konuda sizin için çalışacak danışmanı ya da şirketi seçmek daha kolay. SEO firmalarının paketlerinde neler olduğunu ve size tavsiye ettikleri şeylerin web sitenizin daha yüksek sıralamalara ulaşmaya yardım edip etmeyeceğini anlayabilirsiniz.

business Pazarlama yöneticilerine şiddetle tavsiye edilir: Eğer pazarlama yöneticisi olarak çalışıyorsanız, SEO hakkında bilgi sahibi olmak size diğer pazarlama yöneticileri ya da çalışanlar arasında ekstra avantaj sağlayacaktır. Demedi demeyin!

business Hiçbir iş SEO’suz online olarak hayatta kalamaz: SEO artık bir tercih meselesi değil. SEO baz alınarak kurulmayan web sitelerinin bu kadar rekabetçi bir online dünyada hayatta kalmaları imkânsız. SEO’yu nasıl kullanacağını bilmek, web sitenizin ilerki zamanda geleceğinde büyük bir fark yaratacaktır.


10 Adımda SEO Uzmanı Olun

Artık SEO yetenekleriniz geliştirmenin sadece SEO profesyonellerine özgü bir şey olmadığına ikna olduğunuza göre şimdi SEO uzmanı olmanız için en hızlı yola bakabiliriz.


1. Arama Motorunun Çalışma Sistemini Anlayın

SEO hakkında planlar yapmaya başlamadan önce durup bir nefes alın. Çünkü ilk adımda arama motorlarının nasıl çalıştığını ve sıralama faktörlerini anlamanız gerekiyor.

Bu zaten birçok insanın bildiği (ya da bildiğini sandığı) bir şey olabilir ama başa dönüp bilgileri hatırlamakta ve güncellemekte fayda var. Temel kavramları öğrenmek/hatırlamak; daha sonra karmaşık teorilere çalışmak her zaman iyi bir başlangıç.

Aşağıdaki kaynaklar size diğer arama motorlarının çalışma sistemine benzer olan Google arama motorunun nasıl çalıştığını anlamak için yardım edecektir.

gorunurluk Kullanabileceğiniz kaynaklar:


2. Temel Arama Motoru Kavramlarına Hakim Olun

Bu işe tam olarak girişmeden önce sadece SEO hakkındaki genel prensipleri değil arama motoru pazarlama ve dijital pazarlama gibi farklı alanlar hakkında da genel bir fikriniz olmalı.

SEO’dan ne beklemeniz gerektiği ve internetteki varlığınızı güçlü kılabilmek için SEO ile beraber ne gibi araçlar kullanabileceğiniz hakkında fikirleriniz netleştirmeniz gerekiyor.

gorunurluk Kullanabileceğiniz kaynaklar:


3. SEO’nun Gerçek Anlamının Farkına Varın

SEO sadece anahtar kelimeler ve linklerden ibaret değil. Gözünüzü korkutmak olmasın ama buz dağının bir de görünmeyen tarafı var! SEO’nun gerçek işlevi, kullanıcılara mükemmel bir deneyim sunmak ve onlara gerçekten istedikleri şeyi vermek. Bunu biliyorsanız şimdiden epey yol kat ettiniz demektir. Tebrikler (:

Sizin amacınız sadece daha fazla arama motorundan gelen tıklamalar değil; amacınız bu tıklamaları sürekli ziyaretçilere ve müşterilere dönüştürmek olmalı.

hata onleme SEO birçok alt bileşenden oluşuyor, bunlardan en önemlileri:

 • Teknik SEO: Tarama ve indeksleme
 • Site İçi SEO: Sayfa ve içerik optimizasyonu
 • Site Dışı SEO: Web sitesi tanıtımı
 • İçerik Optimizasyonu

4. Doğru SEO Eğitimini Seçin

SEO öğrenmeye başladığınızda, bir şeyin farkına varacaksınız: SEO hakkında internette çok fazla bilgi ve çok fazla öğrenecek şey var. Bu bolluk kafanızı karıştırabilir.

Eğer bunu hiçbir yardım almadan kendi başınıza yapmaya karar verdiyseniz, okunacak sayısız makale listesi ve denenmesi gereken bir sürü şeyle baş başa kalacaksınız.

Mümkün oldukça azimli olmanız gerek (:

Kendi adıma bu yolla SEO öğrenmeye çalışmak yıllarımı aldı. Şu an erişebileceğimiz çok fazla kaynak var ama o zamanlarda SEO eğitimleri ya da faydalanacak çok fazla kaynak yoktu. Dışarıdan her ne kadar makale okuduysam okuduğumu bilgi saymadım. Aynı zamanda tüm bilgileri kendi tarafımda doğrulayarak ilerledim. Bunun nedeni ise şu: en ufak hata büyük zararlara yol açabilir.

Ancak şimdi her şey değişti. Aşağıya sizin için faydalı kaynaklar bırakıyorum.  

gorunurluk Kullanabileceğiniz kaynaklar:

 • The Complete SEO Course: Burada SEO hakkında öğrenmeniz gereken her şey var. Bu kursta temel ve daha ileri seviyede SEO konseptleriyle karşılaşacaksınız. Bu kursu online olarak ya da kurs materyallerinin PDF’ini indirerek kendi istediğiniz hızda öğrenebilirsiniz.
 • Google Digital Garage: Google, dijital pazarlama ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi içeren birçok kurs sunuyor. SEO’nun ayrıntılı kısımlarına inmeseler de eğer online pazarlama hakkında bilgi edinmek istiyorsanız güzel bir kaynak.
 • MOZ SEO Course: MOZ, sunduğu kaynaklarıyla meşhur bir şirket. SEO’nun temel kavramlarını sundukları bir SEO kurs da başlattılar. Baştan sona her şeyi kapsamasa da yeni başlayanlar için güzel bir başlangıç olabilir.
 • SEO Guide: Google’dan başka bir kılavuz daha. Bu kılavuz, SEO’yu Google perspektifinden ele alıyor. Bu da SEO için neyin daha iyi çalışacağını öğrenmekten ziyade, Google SEO hakkında ne öğrenmenizi istiyorsa onu öğrenmeniz anlamına geliyor. Fakat yine de birkaç saat ayırıp ana hatlar üzerinden gidebilirsiniz, üzerinde düşünülmeye değer bazı iyi tavsiyeler var.

5. SEO Gelişmeleri Takip Edin

SEO, statik bir disiplin değil. SEO’nun kuralları ve algoritmaları sürekli değişiyor. Sadece Google sıralama algoritmalarında senede 250’den fazla değişiklik yapıyor. İyi SEO uzmanları gelişmelerden haberdar olmalı ve kendi SEO kampanyalarını bu değişimlere göre yapmalı.

Gelişmelerden haberdar olmanın en iyi yolu: SEO gelişmelerini çok geç olmadan öğrenebilmek için takip edebileceğiniz güvenirliliği kanıtlanmış tarafımca Sıralama Faktörleri sayfasını takip etmeniz olacaktır. Burada her zaman uygulama ve A/B testlerinden sonra elde ettiğim tüm doneleri paylaşıyorum.

gorunurluk Kullanabileceğiniz kaynaklar:

 • Search Engine Journal: Bütün SEO uzmanları tarafından takip edilmesi gereken site. SEO alanındaki her şey hakkında günlük haberler paylaşıyorlar. Bana sorarsanız bu haber sitesi, bizim alanımızdaki en değerli ve faydalı SEO haber sitesi.
 • Search Engine Land: SEO alanındaki en eski sitelerden biri. Önceden Danny Sullivan’a aitti, adam şimdi Google için çalışıyor.
 • Google Blog: Yakın zamanlarda Google, Google ürünleri hakkındaki haberleri paylaşmak için blog yazmaya başladı. Ara sıra Google aramalarıyla ilgili haberleri de paylaşıyorlar.
 • Google Webmasters Blog: Resmi web yöneticisi blogu. Aramalarla ilgili son gelişmelerden haberdar olmak için takip edebilirsiniz.
 • Fixsem: Bizim SEO blogumuz. Sürekli yeni konularda SEO’yu etkili bir şekilde kullanabilmeniz için Sıralama Faktörleri için etkili, kritik ,önemli faktörler şeklinde gruplandırılarak sizler için kaynakları sürekli güncelliyoruz.

6. Doğru SEO Araçlarını Seçin

Gerçek şu ki SEO’yu tek başına yapamazsınız. Almanız gereken çok fazla karar ve anlamanız gereken çok fazla bilgi var. Eğer her şeyi kendiniz yapmaya çalışırsanız değerli vaktinizi size daha iyi sonuçlar verecek şeyler yapmak yerine rakamları analiz etmekle harcamış olursunuz.

tiklama Bunun için SEO araçlarını kullanmanız şarttır.

Şu da bir gerçek ki SEO araçları için para ödeyeceksiniz. Ama uzun vadede iyi bir SEO aracına aylık ödediğinizden daha fazla kazanacaksınız.

gorunurluk Kullanabileceğiniz Araçlar:

 • Google Webmaster Tools (Ücretsiz): Google web yöneticileri araçları SEO için en faydalı araçlardan biri. Kendi web sitenizle ilgili birçok bilgi veriyor ve bedava. Daha ne olsun!
 • Google Analytics (Ücretsiz): Google’dan bir ücretsiz araç daha. Google Analitik ile trafiğinizi ve kullanıcılarınızın sitenizde nasıl hareket ettiği hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. Bu araçta analiz etmek için birçok rapor ve metrik var.
 • SEMRUSH (Ücretli): Bedava değil ama SEO, PPC kampanyaları, rekabet analizi, anahtar kelime bulma, link inşası, sosyal medya takibi ve daha birçok şey için kullanabilirsiniz. Sıklıkla yeni özellikler ile yenileniyor ve SEO için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri.
 • Ahrefs (Ücretli): SEMRUSH’a alternatif. Aylık abonelikle kullanabiliyorsunuz ve SEO alanındaki en saygın ve güvenilir araçlardan biri. 7 günlük deneme paketiyle almadan önce test edebilirsiniz.
 • Yandex Metrica: Yandex Metrica Limitsiz kullanımında veri depolama süresi ve veri trafiği için hiçbir sınırlama yoktur. Site başına 100 adet hedef tanımlayabilir, e-ticaret verilerini tıklama haritası ve form analizi edebilir ve sitedeki her türlü eylemi takip edebilirsiniz.

7. SEO’yu Uygulayın- Teoride Kalmayın

SEO sadece teorilerden ibaret değil. İşin bir de pratik kısmı var. SEO hakkında teorik bilgileri öğrenmenin sonucu, sizin web sitenizde öğrendiklerinizi uygulayıp web sitenizi geliştirebileceğiniz ve arama motorlarından gelen tıklanma sayısını artırmak olmalı.

Ancak problem şu ki, her web sitesi farklı ve bir web sitesi için çalışan bir şey diğerleri için en iyi çözüm olmayabilir. İşte tam olarak bu yüzden, sadece teorik kalmamak ve SEO’nun uygulamasını bilmek gerekiyor.

SEO kampanyalarında başarılı insanlar hakkında yazılan vaka analizlerini okumak, kullanabileceğiniz yeni fikirler edinmek ve SEO’nuzu doğru yapabilmek için gerekli ilhamı almak için harika bir yoldur.


8. SEO Uzmanlığınızı Gösterin

Çekinmeyin (:

Derler ki bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu onu başkalarına açıklamaya çalışmaktır. Bu SEO için de geçerli.

SEO hakkında yazmaya başladığımda birçok şey öğrendim ve SEO yeteneklerimi önemli ölçüde geliştirdim.

Benim tavsiyem SEO blogu ya da kişisel blog yazmanız ve SEO deneyiminizi başkalarıyla paylaşmanız.

Zaman geçtikçe bilgi paylaşmanın öğrenmek için harika bir yol olduğunu keşfedeceksiniz. Aynı zamanda başkalarına yardım etmeyi de deneyimlemiş olacaksınız. Bu çok tatmin edici bir deneyim. SEO forumlarında takılıp insanların sorunlarını takip edin ve ne kadar yardımcı olabiliyorsunuz onu ölçümleyin. Bilmediğiniz bir sorunun cevabını bir başkası nasıl verecek takip edin 🙂 En güncel fikirler sormadan başkaları tarafından gelecektir.


9. Sabredin

Ne demişler, “Sabreden derviş muradına ermiş.”

SEO hakkında konuşurken “sabır” kelimesinden bahsetmemek mümkün değil. SEO çalışmalarınızın meyve vermesi için zaman gerekiyor. Bu yüzden hızlıca bir tatmine ya da sonuca ulaşmayacağınızı bilin. Dost acı söyler.

SEO, trafiğinizi arttırmak için en hızlı yol değil. Eğer hızlı sonuç istiyorsanız PPC kampanyalarını kullanabilirsiniz. SEO size yıllarca 7/24 trafik sağlayacak sağlam bir temel oluşturarak uzun vadeli sürdürülebilir bir iş imkanı yaratır.

Sitenizde SEO ile ilgili bir değişim yapmadan önce, bir süre sıralamanızı ve trafiğinizi takip edin ve daha ileri kararlar almadan önce kendinize biraz zaman verin.


10. Bilinen SEO Uzmanlarını Örnek Alın

Sonuncu ama bir o kadar da önemli olarak, SEO uzmanı olma yolunda birçok zorlukla karşılaşacaksınız. Hayal kırıklığına uğradığınız, yorulduğunuz ve vazgeçmeye çok hazır olduğunuz zamanlar olacak.

Endişelenmeyin, bu çok normal. Eğer başka insanların hikayelerini okursanız, hiçbirinin şu anki hallerine şanslı oldukları için gelmediklerini anlarsınız. Onların başarısı, çok çalışma ve saatlerce test etme ve SEO hakkında okumanın sonucu.

Onların hikayelerini okuyun ve SEO uygulamalarını deneyin. Bazen bazı şeyleri geleneksel SEO’lardan farklı yaptıklarını görebilirsiniz. Onların en büyük farkı, yeni şeyler denemek ve kaybetmekten korkmadan SEO ile deneyler yapmaya cesaret etmiş olmalarıdır.

Neil Patel: Alanda en çok saygı duyulan SEO uzmanlarından biri. Sadece blogunu okumayın. Yaptığı şeyleri ve içerik optimizasyonu kullanmada nasıl başarılı olduğunu analiz etmeye gayret edin.

Brain Dean: Link inşası, nam-ı diğer link building uzmanı. Blogu vaka analizleri ve hızlı sonuç alabilmek için kullanabileceğiniz linkleri bulmak için mükemmel bir kaynak.

Eric Enge: Konuşmacı, Stone Temple’in Kurucusu ve CEO’su. Alanda yıllarca deneyimi olan bir SEO uzmanı.

Joost de Valk: En popüşer SEO eklentisi olan Yoast’un kurucusu ve CEO’su.

Rand Fishkin: MOZ’un eş kurucusu, çok iyi bir sunucu ve girişimci.


Sonuç

Web sitesi ya da dijital işlerle ilgili bir şeyler yapan herkes, SEO uzmanı olmalı.

Bu listenin içinde pazarlama yöneticileri, geliştiriciler, ağ yöneticileri, web tasarımcıları, sosyal medya yöneticileri, PPC uzmanları, Melek girişimciler, e-ticaret sahipleri var.

Neden? Çünkü SEO, dijital pazarlama kampanyalarının temelini oluşturuyor. SEO prensipleri sadece arama motorlarında maksimum görülmeyi sağlamakla kalmıyor. Ayrıca web sitenize birçok yoldan yardım ediyor.

SEO uzmanı olmak kolay değil ama zor da değil. Süreç çok fazla okuma, pratik ve testten oluşuyor.

Eğer şimdi başlıyorsanız en iyi yol, bütün bilgileri bir anda alabilmek için bir kurs almanız ; doğru SEO araçlarını kullanmak ve en önemlisi SEO’yu pratik etmeye başlamak.

Arama motorları ve SEO daha uzun süre hayatımızda olacak. Bu sizin işiniz ve kişisel gelişiminize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri.

SEO dinamik olarak değişen bir alandır ve en son gelişmelerle kendinizi sürekli güncel tutmanız gerekir. Bu gereklidir, çünkü Google her zaman yeni güncellemeler çıkarıyor. Bu güncellemeleri kaçırırsanız, web siteniz etkilenebilir ve trafik kaybı yaşayabilirsiniz

 Sıralama Faktörleri arasında Google’ın mobil optimizasyon, site hızı ve (UXkullanıcı deneyimine giderek daha fazla dikkat ettiğini öncelikli olarak bilmeliyiz.

Öncelikli Önerilerim “Bir Projeye Başlamadan Önce Kendinize Mutlaka Sormanız Gereken Sorular!”

 • Google neden web sitemi diğer sitelerin üstüne yerleştirmeli?
 • Siteniz diğer rakip sitelerden dahamı iyi, kullanıcılar için sitemi daha değerli kılan nedir?
 • Kullanıcıları siteme rakip alternatifler karşısında tercih etmesi için farkınız nedir?
 • Kullanıcı amacına doğru bir şekilde hizmet ediyor mu?
 • Sitemi ziyaret eden  insanlar memnun kalıyor mu ?

SEO ve PPC’yi Neden Birleştirmeliyim?

Büyük Markaların Neden Organik ve Ücretli reklamları aynı anda yönettiğini hiç merak ettinizmi? tabiki merak ettiniz okuduğunuza göre benimkide sorumu yani. o zaman başlıyoruz geyik bitti (:

PPC ve SEO Nedir? 

PPC (tıklama başına ödeme demektir) , bir kullanıcı reklamını her tıkladığında Örnek (Google gibi) şirketlere ödediğiniz paraya SEM (arama motoru pazarlaması) denir.

Google’da herhangi bir bir kelime araması yaptığınızda, sayfanın üst kısmındaki URL’lerin solunda kutulu bir “Reklam” görebilirsiniz PPC reklamlarını hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, markalar bu üst sıraları tutmak için para ödüyorlar. PPC çalışmalarında, markalar yalnızca bir ziyaretçi reklamlarınıza tıkladığında ödeme yaparlar.

gorev SEO ve PPC’den Nasıl Yararlanabilirim?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ise, web sitenizin arama motorlarında yüksek yer alması ve organik trafik getirmesini sağlar.  Bu strateji, içeriğiniz için herhangi bir ödeme yapmadan arama motorlarına doğal olarak anahtar kelimelerde görüntülenme sağlar bunu yapabilmek için bir çok Sıralama Faktorleri vardir.

İçeriğinizi arama motorları için değil (UX) & Kullanıcı Deneyimi‘ne ve İçerik Stratejisi Temellerine uygun optimizasyon etmeniz gerekir. siteniz reklam vermeden ilk sırada gözükmüyorsa, organik olarak ilk sırada yer alıyorsanız bunun adı dünya genelinde SEO olarak adlandırılır. Bunun yerine, markalar anahtar kelimeleri dikkatlice tanımlar ve bu ifadeleri web sitesi kopyalarına, blog içeriklerine ve açılış sayfalarına entegre eder.

gorev Neden PPC ve SEO Birlik’te Yönetmeliyim?

PPC ve SEO SERP’lerinizi genişletmenize ve aynı zamanda yükselmenize yarar, İçeriklerinizi optimize etmenize ve daha fazla müşteriye hızlı şekilde iletişim sağlamanıza yardımcı olabilir. Her şeyden önce, bu dinamik ikili tıklama oranınızı optimize etmek için kullanılabilir.

Aynı anda SEO ve PPC ile Arama motorunda Markanız daha fazla gösterim almış olur ve marka bilinirliğinizi en üst düzeye çıkarmış olursunuz web sitenize ziyaretçi ve potansiyel satış kanalınıza daha fazla dönüşüm oranı sağlar. Tıklama oranınız, kalite puanınızı belirlemede temel faktörlerden biridir ve SERP sıralamasında yükselmenizi sağlar.

Güçlü bir tıklama oranı, mevcut sıralamanızı korumanıza ve sayfayı daha iyi bir konuma taşımanıza yardımcı olur. 

kullanilabilirlik testi SEO ve PPC sadece marka bilinirliğinizi ikiye katlamanız ile kalmaz, aynı zamanda PPC ve SEO ikiliniz ile birlikte size diğer ücretli kelime araştırma araçlarından daha çok yardımcı olur.

Reklam verdiğiniz hedef kitle ziyaretcilerin aradıkları kelimeleri keşfedebilir size uygun anahtar kelimeleri içinden seçerek içerik contentinizi ve içeriğinizi geliştirebilirsiniz. ayrıca tıklama başına ödeme kampanyanızdan aldığınız bu sonuçlar doğrultusunda uzun kuyruk kelimeler hakkında daha geniş bir yelpazeye sahip olabilirsiniz , Başlıklarınız’da ve açıklama kısmında daha iyi bir trafik alabileceğiniz uzun kuyruklu kelimeler ile optimizasyon yapabilirsiniz.

sezgisel analizeee ne diyorsunuz 🙂 İş başınaaa!  AdWords “Ücretli ve Organik” raporu detaylı görebilmek için çok doğru bir yerdir. Google Web Yöneticisi Araçları‘ndan organik arama sonuçlarına bakarak, mevcut ücretli arama stratejiniz ile projenize değer katmaya hazırsınız.

Bu kadari ile kalmaz kullanıcılara satış yapamasanız bile onları Müşteri listenize ekleyebilirsiniz , e-mail listesi toplayarak e-mail marketing yapmanız sitenize ilerde extra bir trafik getirmenize ve return visitor rate değerlerine katkı saglacaktır.

kullanilabilirlik testiÖrnek e-mail adresinizi alabilmek için aşağıdaki yazıyı direk karşınıza çıkarak e-mail toplayabiliriz

zorluk derecesi“İleri düzeyde taktikler ve daha yüksek sıralamalar için trafik almak istermisiniz?” bir sonraki makalemizi kaçırmayın!

Zamanla pratik yaptıkça buradan ne fikirler & cevherler çıkaracaksınız SEO ile PPC’yi kullanmaya başladığınızda fikir & cevherlerinizi burada paylaşırsanız herkezin bilgilenmesinde katkınız olacaktır.