Google’da Sıralamanızı Olumsuz Etkiliyecek 25 Tehlikeli Madde

Google arama sonuçlarında en dibi görmek istemiyorsanız sizin için en tehlikeli sıralamanızı etkileyecek 25 SEO faktörünü bir araya getirdik. 👎🏼

Hadi, başlayalım 🤓

1. Spam

Google’ın bütün olayı istenmeyen içeriklere karşı durmak. Bu nedenle spam içerik kullanarak Google’da iyi bir sıralama elde edemezsiniz.

Spam içerikler çeşitli biçimlerde karşımıza çıkar. Aşağıda örnekleri göreceksiniz, ancak örnekler çoğaltılabilir:

Eğer SEO başarı faktörlerinden buraya kadar geldiyseniz, üretmek istediğiniz içeriklerin bunlar olmadığını biliyorsunuzdur.


2. Manipülatif Bağlantılar

Google doğal olmayan bağlantılardan nefret eder. Evet, çok net nefret eder, uzak dur!

Açıkçası Google Penguin 4.0’ı çıkardığından beri doğal olmayan bağlantılar eskisi kadar sıkıntı yaratmıyor. Penguin 4.0 sizi cezalandırmak yerine kötü bağlantıları görmezden geliyor ve sitenizden biraz değer düşürdüğüne inanıyorum. Görmezden gelmekle kalmıyor 🙂

gorev Bu konuda ne yapabilirim?:

Bağlantı şemalarından nasıl kaçınacağınızı öğrenin ve bağlantı oluşturma kurallarını uygulayın.


3. Zayıf İçerikler

Az değer üreten, özgün olmayan veya özlükten yoksun olan içerikler zayıf kabul edilir.

Google, özellikle karşı zayıf içerikli ortak sitelerden hiç hoşlanmıyor. Çünkü bu siteler pek bir değer üretmeden insanları satış ortaklığı (affiliate) olan sitelere yönlendirmeyi amaçlıyor. Bu Google’ın kullanıcısına sunmayı istediği hizmete hiç uygun değil.


4. Özgün Olmayan İçerikler

Google kopyalanmış içerikleri cezalandırmasa da özgün olmayan içerikler arama sonuçlarından filtrelenip gidebilir. Sıralama elde edemezsiniz etseniz bile çok zaman almayacaktır.

Kopyalanmış içerikler konusunda bu rehberde söz edilen tavsiyelerimizi izlemenin yanında yapılması gereken en iyi şey, her bir sayfa için 2-3 cümle ila birkaç yüz kelime arası özgün içeriğe sahip olmak. Böylece sıralamada yükselme şansınızı artırmış olursunuz. ( Özgün olmak gerekiyor %100 )

gorunurlukKaynak Önerisi:

Google’dan Kopyalanmış İçerikler İçin SEO Önerisi


5. Cloaking ya da Gizleme

Cloaking (Gizleme) kullanıcılara belli içerikler gösterirken arama motorlarına -genellikle sinsi nedenlerle- farklı içerikler gösterme olarak tanımlanabilir.

Bunu yapmayın. 🌶 yanarsınız 🙂

Cloaking doğru nedenle yapıldığında sorun yaratmayabilir ancak bunlar genelde uç örneklerdir.

gorunurluk Kaynak Önerisi:


6. Meta Noindex Hataları

Meta noindex direktifi doğru kullanıldığında güçlü bir araçtır. Hem crawling (tarama) ve indeksleme hem de kopyalanmış içerik konusunda yardımcı olur.

Ancak noindex kötüye kullanılabilir ve gereksiz hatalara neden olabilir. Bir sayfada meta noindex kullanmak, amacı gereği Google’ın sayfayı indeksinden düşürüp sıralamaya sokmamasına neden olur.

Meta noindex hataları Google SEO denetimlerinde en sık rastlanan bulgular arasındadır.


7. Kanonik Hataları

Yaygın yapılan diğer bir başka hata: URL 1’in URL 2’ye yönlendirken kanonik etiketi varsa URL 1 indekslenmeyecek veya sıralanmayacaktır (Google kanonik URL’yi ciddiye aldığı sürece).

Kanonik hatalarından bir diğeri “noindex” olarak işaretlenmiş bir sayfaya kanonik yönlendirmek. Bunu yapmak iki sayfanın da Google tarafından elenmesine neden olabilir. Sıkıntı olabilir!

gorunurluk Kaynak Önerisi:

6 Ekstrem Kanonik Numarası


8. Robots.txt Engellemesi

Robots.txt tarafından -bilerek veya bilmeyerek- engellenen sayfalar muhtemelen Google arama sonuçlarında sıralama almayacaktır. Google bazen vazgeçemeyeceği URL’ler siz robots.txt’de yasaklasanız da göstermeye devam ediyoruz uyarısı ile Google Consol‘da uyarı verecektir.

Burada önemli bir ayrım şu: Robots.txt crawlingi önler ama bir sayfanın arama sonuçlarında görülmesini engellemez. Bunu kontrol etmenin en iyi yolu nonindex direktifi.


9. Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelime doldurma, anahtar kelimeleri konulmamaları gereken yerlere doldurma sanatıdır. Uzak durun çok fazla yamyamlaşmaya gerek yok. Olmayan kelimeleri giren arkadaşlar oluyor. Örneğin manavda meyve satıyor, döner ekmek eklemiş anahtar kelime olarak. Bu döner arayan arkadaş sitenize gelse ne olur?

Cevaplıyım: Şu olur, gelen ziyaretci sitenize girdiğinde aradığını bulamaz. Kullanıcı gözünde siteniz değersiz, kalitesiz olarak kalır ve sitenizin hemen çıkma oranı düşer. Siteniz sıralamasında değer kaybeder. Çok sıkıntılı bir durum, tavsiyem uzak durun!

gorunurluk Kaynak Önerisi:

Alakasız Anahtar Kelimeler


10. Gizli Metin ve Linkler

Metinleri ve linkleri gizlemek bir cloaking biçimidir ve kaynak kodunda arama motorlarına kullanıcıların göremediği bir şeyi gösterir.

Gizli metin ve linkler SEO’nun ilk zamanlarında çok daha yaygındı, ancak bazen yanlışlıkla da olsa bugün hala yapılıyor. Metinleri ve özellikle linkleri gizlemek sizi hızlaca Google’dan tokat yiyebilirsiniz 🙂

gorunurluk Kaynak Önerisi:

Hidden text and links


11. Korsanlık / DMCA Bildirimleri

Siteniz korsan olsa da olmasa da aldığınız DMCA telif hakkı bildirimleri sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını düşürür.

Bir iki uyarı çok sıkıntı yaratmaz ancak belli bir sayıyı aşan telif uyarıları muhtemelen canınızı yakacaktır.

Önerim : Özgün olsun!


12. Rich Snippet Spam

Rich snippet arama sonuçlarınızı öne çıkarmak için çok kullanışlıdır. Bu yüzden bir sürü insan sahte incelemeler ve sahte etkinlik markupları gibi yanlış bilgilerle kazanç elde etmeye çalışır.

hata onleme Ancak spam ile tasarlanan veriler sitenize ceza getirebilir. Google’ın rakiplerinizin sizi şikayet edebileceği bir formu var. Rakiplerinizi de düşünün her şeyi Google görmese bile şikayet edilebileceğinizi unutmayın!


13. Önemli JS / CSS Dosyalarını Engellemek

Google’ın JavaScript ve CSS dosyalarınızı taramasına izin vermek crawling ve indekslemenin bir parçası ancak pek çok insan bir noktayı gözden kaçırabiliyor. Bu tür dosyalar robots.txt tarafından engellendiğinde Google sayfayı bir tarayıcı gibi oluşturmakta zorlanır ve sıralamalarınız bundan olumsuz etkilenir.

Google’ın Fetch and Render aracını kullanarak engellenen kaynakları hızlıca kontrol edebilir, sorunları tespit edebilirsiniz.

gorunurluk Kaynak Önerisi:

Googlebot’u CSS ve JavaScript’ten Engellemek Google Sıralamalarını Düşürebilir


14. Çok Uzun ve Karışık URL’ler

Neredeyse tüm Google SEO korelasyon çalışmalarında görülüyor ki URL’nin toplam uzunluğu düşük sıralamalarla ilişkili. Bu durum URL’deki rakamlar ve özel karakterlerin sayısı için de geçerli. Örneğin: https://example.com/887600o!jshfj#jklsing0098019-874

business Tersine baktığımızda: kısa ve temiz URL’ler daha iyi sıralama elde ediyor.

Korelasyon ile nedensellik aynı şey değil ama bu şunlardan kaynaklanıyor olabilir:

 • Sıralama otoritesi yüksek sitelerin genelde kullanmadığı derin klasör yapıları
 • Gereksiz parametreler
 • İnsanların uzun ve karışık URL’leri kopyalayıp paylaşma ihtimalinin daha az olması

Nedeni ne olursa olsun URL’lerinizi derli toplu tutmak iyi bir Hiyerarşi Bilgi mimarisi size kazanç sağlar.


15. Kötü Ağ Komşularına Bağlantı Vermek

Google, tıpkı yüksek kaliteli kaynaklara bağlantı veren siteleri ödüllendirdiği gibi “spam barındıran veya kötü ağ komşularına yönlendiren sitelere daha az güveniyor” (kaynak).

Kötü ağ komşuları genelde spam içeren veya cezalandırılan sitelerle doludur. Kumar siteleri, ilaç satan şüpheli siteler veya porno siteleri genellike bunların hedefleridir. Bu sitelere fazla bağlantı vermek arama trafiğinizde ciddi bir çöküntünün başlangıcı olabilir. Google kimlerle arkadaşlık ettiğinizi önemsiyor. İyi bağlantılar edinin. 😇

Not : Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim cümlesi Google için de geçerli!


16. Düşük Hız

Sitenizi hızlı yapmanın çok büyük etkilerinden bahsetmiştik. Tam tersi durumda, yani sitenizin hızı düşük olduğunda işler sizin için pek yolunda gitmeyecektir. Çünkü yavaş siteler arama sonuçlarında aşağı düşebilir.

Google hızı algoritmasına ilk eklediğinde sadece yavaşın da yavaşı olan, hızı en düşük %1’deki siteleri etkiliyordu. O zamandan beri Google SEO çalışmaları hızın etkisini tüm siteler için pürüzsüz bir eğri olarak gözlemledi.

Uzun lafın kısası, site açılış 3 saniyenin üstünde olmasın gibi olmasın. Artık kimse bilgi almak için beklemek istemiyor.


İyi bir izlenim bıraktığınıza göre, sıra kişisel bir yaklaşıma geldi. Her müşteri farklıdır ve alakalı deneyimler sunarak beklentilerini karşılamanız, bu müşterilerin sizden alışveriş yapmasını sağlamak açısından çok önemlidir.

Mobil Site hınızı mutlaka kontrol edin

Not: Yükleme sürenizde yapılacak 0,1 saniyelik iyileştirme, dönüşüm oranlarını %8 oranında yükseltebilir.


17. Agresif Reklamlar / Araya Giren Geçiş Reklamları

Google, tabii ki reklamların interneti finanse ettiğinin farkında. Ancak agresif reklamcılık sıralamanızı iki şekilde düşürebilir:

 • Google’ın Top Heavy algoritması manşette veya içeriğin olduğu alanda çok fazla reklam alan siteleri cezalandırır. Net!

Elbette reklam kullanın ancak reklam konusunda çok ısrarcı olmayın.


18. Fazla Optimize Edilen Bağlantı Metinleri

Bağlantı metni optimizasyonunun azı karar, çoğu zarar diyebiliriz.

Evet, sitenize gelen bağlantıların metinlerinde öne çıkmayı istediğiniz anahtar kelimelerin kullanılması faydalıdır. Hatta buralarda tam da ihtiyacınız olan bağlantı metinlerini kullanarak büyük avantaj kazanabilirsiniz.

Fakat uzun zamandır gözlemlediğimize göre link metinleri gereğinden fazla optimize edildiğinde sıralamalar düşmeye başlıyor. Google link profilinizin doğal görünmediğini düşünüp arama sonuçlarında sizi geriye atıyor.

En iyisi sitenize yönlendiren link metinlerinin çeşitli olmasını sağlayın aklınıza kelime gelmiyorsa işiniz ile alakalı rekabati düşük kelimeleri arayın ve onlara çalışın farklılık yaratın tek kelimeye hedeflenmeyin yanarsınız! 🙂

gorunurluk Kaynak Önerisi:

19. Çok Sayıda Crawling Hatası

Crawling hataları son derece normal ve çoğu size bir zarar vermez. Hatta Google 404 hatalarının sıralamalara zarar vermeyeceğini özellikle belirtti.

Ancak crawling hataları çok sayıda yapıldığında sorun yaratabilir. Kırık bağlantıların -iç veya dış fark etmez- sonucu olan 404 hataları bağlantı eşitliği akışında aksaklığa neden olabilir. Bu durum sinir bozucu kullanıcı deneyimleri ortaya çıkabilir ve sıralamaları düşürebilir.

product Her hata önemli değil ama bir crawling hatası ve devamı felaket anlamına gelebilir.


20. Yalan / Yanıltıcılık / Saldırganlık

Google yakın zamanda yalan haberlerin üstüne gitmek için “yanıltıcı bilgileri, beklenmedik saldırgan sonuçları, aldatmacaları ve desteksiz komplo teorilerini” teşvik eden içeriklerin sırasını düşüren algoritmasını güncelledi (kaynak).

Google yalan ve yanıltıcı bilgilerle mücadele etmek için Search Quality Raters adlı ordusunu kullanıyor. Bu verilerle makine öğrenmesi algoritmalarını sahte ve yanıltıcı salgırgan içeriği tespit etmek için eğitiyor.


21. Porno / Sakıncalı İçerik

Bu bariz bir nokta. Eğer Google sitenizin porno veya yetişkinlere yönelik müstehcen içerik barındırdığını tespit ederse siteniz muhtemelen arama sonuçlarında gizlenecektir.

Çok az sayıda arama sorgusu buna istisna olabilir ancak Güvenli Arama özelliği açıksa tamamıyla gizlenir. Bilginize 🙃


22. Yönlendirme Zincirleri

301 yönlendirmeleri muhteşemdir. İnsanları ve arama robotlarını gereken yerlere yönlendirir ve PageRank’tan geçer not alırlar.

Ancak sonunda bir 302 olan on yedi tane 301 hiç de muhteşem değildir.

Google genellikle beş tane yönlendirmeyi takip eder. Uzun yönlendirme zincirleri kolay kırılabilir, PageRank’tan sızıp sıralamaları düşürebilir. En iyi sonuçlar için yönlendirmeleri mümkün olduğunca kısaltın.


23. Kullanıcı Tarafından Geliştirilmiş Spam

Mükemmel içerikler üretebilirsiniz ancak eğer kullanıcılarınızın sitenize çok fazla spam göndermesine izin verirseniz bu mükemmelliği baltalarsınız.

Kullanıcı tarafından geliştirilmiş spam konsepti, spam yorumlar veya forum gönderileri, free host hesapları içerebilir. Genel kural şudur: Eğer bunları sitenizde barındırıyorsanız sorumlusu sizsiniz. Kullanıcıların yoldan çıkmasına izin verirseniz sıralamalarınız zarar görebilir.

gorunurluk Kaynak Önerisi:

Kullanıcı Tarafından Geliştirilmiş Spam


24. Gizli Yönlendirme

Gizli yönlendirme, kullanıcılara beklemedikleri bir sayfaya yönlendirme biçimidir. Bu sayfa genellikle spam içerik barındırır.

Google bundan hoşlanmaz, yapmayın.


25. Kötü Alan Adı Geçmişi

İnternet siteniz tertemizse bile (öyle, değil mi?) geçmişinizde çok spam veya ceza varsa sıralamalarınız kötü olabilir. Her şey temizlendiğinde Google’ın içeriğinizi tarayıp sitenizi yeniden değerlendirmesi zaman alabilir.

Bu süreç birkaç ay veya daha fazla zaman alabilir.

Sitenizin kötü bir alan adı geçmişi varsa en iyisi bir link denetimi yaptırmak, bağlantıları reddetmek, cezaları çözüme kavuşturmak, yeni içerik üretmek, site haritalarını bildirmek, teknik sorunları çözmek ve yeni linkler oluşturmak.

Eğer başarıyı olumsuz etkileyen bu Google SEO faktörlerinden Site ve Sıralamlarınızı etkileyen varsa, çok çalışarak sitenizi temizleyebilir, sıralamalarınızı çok geçmeden geri yükseltebilirsiniz.

Çok Önemli Olmayan 10 SEO Başarı Faktörü

Gerçeklere uymayan, önemsiz ve miadını doldurmuş SEO önerilerimi sıralayacağım bu yazımda.

Birazdan karşılaşacağınız önemsiz SEO başarı faktörlerini gönül rahatlığıyla göz ardı edebilirsiniz. Çünkü bu listedeki faktörlerden bazılarının size yarardan çok zararı dokunabilir.

Hadi, başlayalım ✌🏽


1. Google Analytics Kullanmak

Bazı insanlar efsanelere inanmayı seçiyor. Mesela, Google Analytics kullanarak sitenizi arama sonuçlarında üst sıralarda taşıyabileceğiniz gibi.

Ya da Google Analytics hesabınızdaki etkileşim metriklerinin arama sıralamanızı etkileyeceği de bu efsanelerden biri.

Gerçek şu ki: İkisi de doğru değil. 😅

Evet, gidişatı analiz etmek çok önemli ama özellikle Google Analytics kullanmak zorunda değilsiniz. Piwik, Adobe Analytics veya başka bir analiz çözümünü kullanabilirsiniz.

Google, Google Analytics’teki verileri sıralama amacıyla kullanmadıklarını ve daha doğrusu ihtiyaç duydukları verileri almak için başka birçok yere sahip olduklarını açık açık söyledi. Böyle küçük çabalara ihtiyaçları yok 🙃


2. Domain Geçerlilik Süresi

Google Patent’in eski versiyonuna göre, domain geçerlilik süresi, spam siteleri meşru sitelerden ayırt etmeye yardımcı oluyor. Bu patentin sebebi, spam sitelerin bir seferde bir yıldan fazla süre için kaydedilmiyor olması. Oldukça basit!

Domain geçerlilik süresi, bir sıralama faktörü olabilir. Kabul ediyorum. Ama gerçekten çok küçük bir etkisi var. Moz’un 2015 Sıralama Faktörleri, domain geçerlilik süresi ve sıralamalar arasında 0,04 korelasyon olduğunu ortaya koydu.

Dahası, Google’ın kendisi de şirket sahiplerini bu konuda endişelenmemeleri için teşvik etti.

hata onlemeBununla birlikte eğer alan adınızı bir süre tutmayı planlıyorsanız, uzun süreli satın almak çok iyi bir fikir. Yanlışlıkla alan adınızın süresi dolarsa, sıkıntı yaşayabilirsiniz.


3. Google Adsense

Google Adsense kullanmanın sıralamanızı yükselteceğine dair sarsılması güç bir efsane var.

Bu doğru değil. Birazcık bile! 😜

tutarli Tam tersine, Adsense olsun olmasın çok fazla reklam sıralamanıza zarar verebilir. Sıralamalar ile reklam alanı arasında hafif bir negatif korelasyon görmek sizi şaşırtmasın. Google, geçtiğimiz yıllarda Instrusive Interstitial güncellemesinin yanı sıra çok fazla reklam içeren siteleri sıralamada aşağı indiren bir algoritması olduğunu duyurmuştu.


4. Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bunu önemsiz faktörlere eklemek biraz zor. Çünkü sıralama için içeriğinize onunla alakalı kelimeler, ifadeler ve konular kullanmanız gerekir.

Bunu aklımızdan çıkarmayalım ama anahtar kelime yoğunluğuna odaklanmak, en iyi sonuçları garanti etmez. Kullanıcıya odaklanmak daha doğru olacaktir!

Anahtar kelimeleri gelişigüzel kullanmak yerine, içeriği optimize etmenin çok daha etkili yollarını bulmalısınız.

Aslında son zamanlardaki sıralama faktörü araştırmaları gösteriyor ki anahtar kelime yoğunluğunun sıralamanız için çok az önemi var ya da hiç önemi yok. 

Optimizasyonun etkili yolları:

 • Anahtar kelimeleri ve varyasyonları başlık, URL, header, metin veya resim gibi önemli alanlara ekleyin.
 • Eş anlamlı sözcükleri ya da yakın anlamlı varyasyonları kullanın.
 • Alakalı soruyu ve arama ifadelerini içeriğinize dahil edin.
 • Anlam olarak alakalı içerik için konuyu detaylıca ele alın.

gorunurluk Kaynak önerisi:


5. W3C Onayı

W3C onayının arama sıralamasındaki önemiyle ilgili söylentiler, muhtemelen web geliştirici firmaların geçerli HTML kod sözü vermesiyle başladı.

Doğrusu Google’un kendisi de dahil olmak üzere birçok web sitesinin, birden fazla onay hatası var.

En önemli şey ise Google ve web tarayıcılarının sayfayı doğru bir şekilde gösterip göstermemesi. Eğer daha da önemli bir şeye odaklanmak istiyorsanız, URL’lerinizi Google’un Fetch ve Render araçlarıyla kullanın.

Ve eğer W3C standartlarıyla ilgilenmek istiyorsanız, ulaşılabilirlik standartlarına odaklanmanız çok daha yararlı olacaktır.

gorunurluk Kaynak önerisi:


6. Çoklu H1 Etiketleri

SEO, çoğunlukla W3C onayı gibi, uygun başlık yapısına da takıntılı hale gelebilir. Her sayfa için bir ama sadece bir tane H1 başlık etiketi kullanmanız gerekiyor. Ve bu kural asla kırılamaz.

Sadece, bu pek de fark etmiyor.

Deneme yolu ile bulunan ve daha önemli olan şey, bir tür başlık gibi görünen açık ve büyük bir metne sahip olmadığınız. Moz bunu deneme yoluyla keşfetti ve hala geçerliliğini koruyor.

gorunurluk Kaynak önerisi:


7. SEO Site Kaydı

Ekonomik SEO hizmeti almaya çalışırken ihtiyacınız olan özellikleri gözden çıkarmadığınızdan emin olun. SEO site kaydı bunlardan biri.

Bu geçmişte sitenizi için farklı arama motorlarına tanıtmak için popüler bir hizmetti ama artık değersiz.

Yeni bir siteniz varsa, Google veya diğer arama motorlarına haber vermek iyi bir fikir ama bunu yapmanın daha iyi yolları da var.

Web siteleri, iş, dijital içerik ve daha fazlası dahil olmak üzere bütün arama listeleri için, Google birçok yol sunuyor: Get Your Content on Google


8. Özel IP

Başka bir eski SEO efsanesi, büyük olasılıkla müşterisine daha fazla fiyata web hosting’i satmaya çalışan firmalar tarafından yayıldı.

Google, spam web siteleriyle dolu bir web sunucusu bulduğunda bu ciddi bir sorundu. Bu durumda, aynı sunucudaki aynı IP’yi kullanan diğer siteler şüpheli görünebilirdi. Böyle bir durumda olduğunuzdan şüphe ediyorsanız (genellikle değildir) en basit çözüm daha bildik bir barındırma sağlayıcısı bulmaktır.

Bazı uç durumlarda sitenizi özel bir IP ile barındırmanın eskiden avantajları olsa da bugün birçok barındırma şirketi özel IP’yi bir seçenek olarak bile sunmuyor.

gorunurluk Kaynak önerisi:


9. Meta Anahtar Kelimeler

Google keywords meta anahtar kelimelerini sıralama için kullanmıyor.

Üzgünüm 👽


10. Sihirli .edu and .gov Backlinkleri

Hadi net olalım: .edu ve .gov alanlarından alınan linkler özellikle hedeflenmiş, alakalı ve yüksek otoritelerse fantastik olabilir. Yıllarca SEO’cular, bulunmaz Hint kumaşıymış gibi .edu ve .gov backlinklerinin peşinde koştular.

Efsaneye göre .edu ve .gov linkleri otomatik olarak daha çok ağırlık taşıyacak ya da onlar güvenilir tohum sitelere daha yakın oldukları için daha çok güvenilir otoriteleri olacaktır.

business Ne yazık ki ne bulgular ne de veriler bu iddiaları destekliyor.

Evet, .edu ve .gov linklerinin bir değeri var ve onların üzerinde tamamen başarılı backlink stratejileri geliştirebilirsiniz. Ama Google, bunların çok da özel olmadıklarını açıkladı.

Veriler da bunu kanıtlar nitelikte. Moz, Ahrefs ve SearchMetrics’tan alınan veriler kullanılarak yapılan korelasyon çalışmalarının hepsi gösteriyor ki .edu ve .gov backlinklerinin toplam sayıları sıralamalarla ilişkiliyken bütün backlinklerin toplam sayısından daha zayıf bir korelasyonları var.

Hem .edu hem de .gov linkleri aynı zamanda kötü de olabilir. Aslında birçok web yöneticisi, burs linki oluşturma uygulamalarını kötüye kullanılmasının ardından Google’dan “Doğal Olmayan Bağlantı” uyarıları aldığını bildiriyor.

Başka bir açıdan, .edu ve .gov linkleri sıralamanız için yardımcı olabilirler ama onlarla ilgili özel olan hiçbir şey yok. Eğer yapabiliyorsanız bu backlinklerle websitenizi destekleyebilirsiniz.

SEO’da Başarıya Götüren En Etkili 20 Öneri

Hepimiz Google için çalışıyoruz. En alakasız görünen sektörlerin müşterileri bile kimi seçeceğini Google’a sorup buluyor. “En yakın musluk tamircisi” diye arayınca ilk kimin telefon numarası ya da kim hakkında olumlu bir yorum çıkarsa o tamirci müşteriyi kazanıyor.

Bu yüzden hepimiz Google için çalışıyoruz. SEO’yu baş tacımız ediyoruz. Peki bu işte nasıl daha başarılı olacağız?


1. Kullanıcı Dostu URL

URL, yani sayfanın adresi, arama motoru sonuç sayfaları, tıklanma oranları ve sosyal medya paylaşımları da dahil olmak üzere SEO’nun her alanında büyük fark yaratabilir.

O zaman SEO performansınızı güçlendirecek URL kurallarına bizim için önemli diyebilir miyiz? Kesinlikle! Peki, nedir bu kurallar?

İşte üç altın URL kuralı:

 • Kısa URL > Uzun URL
 • URL’de anahtar kelime kullanmak işinize yarar, ama sandığınız kadar değil.
 • En fazla iki adımlık kategori uzantısı kullanmak iyidir.

Doğru URL kullanımına bir örnek vereyim:

https://ornek.com/basarili-seo/

Bu da asla kullanmamanız gereken bir URL örneği:

https://ornek.com/der/46gfg455-98/a/i/?ref_=bb8?edid_=21null

gorunurluk Kullanıcı dostu URL hakkında yardımcı kaynak

En iyi URL benim olsun diyorsanız şu kaynakta işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz: En İyi URL Pratikleri


2. Parametre Ayarı

Site URL’leri arasında site.com/sayfa.php?desc=21=order şeklinde sıralayan ya da sayfalara ayıran metrikler bulunur. Bu metriklerin Google tarafından indekslenmesi sonucunda binlerce gereksiz alt sayfa oluşabilir. Bu sayfalara yazılımsal olarak ihtiyacınız olabilir ama kullanıcı için bu sayfaların hiçbir anlamı yok.

Ancak, bu sayfaların sayısı arttıkça, arama motoruna çok fazla iş yüklemiş olursunuz. Kaldırılması gereken sayfaları Google’a bildirmezseniz sitenizin arama sonuçlarındaki sıralaması düşebilir.

gorev Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Boş içerik olarak hafızaya alınan sayfaları kaldırmak için Google’ın URL Parametreleri Aracı’nı kullanabilirsiniz. Böylece clid, win, from, banerid, nugt, q, v, id, ?php gibi eklerin oluşturduğu lüzumsuz sayfaların önüne geçerek site içi SEO sorunlarını büyük ölçüde önlemiş olursunuz.


3. Tamamlayıcı İçeriğin Kalitesi

Ana içerik, bir web sitesinde sayfanın temel hedefine odaklanan kısımdır. Bu blog yazısı, ürün açıklaması, duyuru, video ya da benzeri pek çok içerik olabilir.

“İçerik” dediğimizde, aklımıza genelde ana içerik geliyor.

Ancak bir de tamamlayıcı içerik var.

Bir web sitesinde sayfanın temel hedefinin dışında kalan ya da bu hedefle kısmen ilişkilendirilebilen içeriğe biz teknik tarafta tamamlayıcı içerik diyoruz.

Daha sade bir dille anlatalım: hangi içerik tamamlayıcı kategorisinde değerlendirilebilir?

 • Navigasyon,
 • İlgili makaleler,
 • Ek ürünler,
 • Yorumlar,
 • Reklamlar vb.

Google’ın Arama Kalitesi Değerlendirme Rehberi için tamamlayıcı İçerik, tartışmalı bir konu. Ancak şunu söyleyeyim: tamamlayıcı içeriğin kalitesi, kullanıcı deneyimi ve Google’ın sayfanızı nasıl değerlendirdiğini etkileyebilir.

Tamamlayıcı içerik kalitesiz olursa– can sıkıcı reklamlar ya da kullanması zor navigasyon gibi – kullanıcıyı çileden çıkarır. Yani bu tür içerik işe yaramadığı gibi, olası etkileşimi de düşürür.

Diğer yandan kaliteli tamamlayıcı içerik kullanıcıya değer katar; keşfetmeye teşvik eder ve etkileşimi artırır.

gorunurluk Tamamlayıcı içerik hakkında yardımcı kaynak

Şu yazıda tamamlayıcı içerik hakkında çok iyi bilgiler var:


4. İşletmeye Dair Bilgiler

Fiziksel olarak bir ofis ve çalışanları olan iş yerlerine ait web siteleri, genellikle yarışa bir sıfır önde başlar. Bunun önemli sebepleri var:

 • Dijital ortamda işletmeyle ilgili yazılanlar ve paylaşılanlar, güven inşa eder.
 • Harita ve sesli arama özelliklerinden yararlanan kullanıcılar, gerçek dünyada bir karşılığı olan şirketlerle daha fazla etkileşime girer.
 • Ticari işletmeler için doğrulanabilir Vikiveri’ye sahip olmak fayda sağlar.

gorev Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Web siteniz fiziksel varlığı olan bir işletmeyle ilgiliyse, internette hakkınızda daha fazla bilgi olması için çalışabilirsiniz. Yerel SEO yapıyorsanız, bu sizin için çok daha büyük avantaj yaratır.


5. Arama robotu ayarları

Web sitenizi taranabilir ve arama motorları için erişilebilir hale getirmek, en önemli sıralama faktörlerinden biri. Çünkü Google, nelerin indekslenmeyeceğini ve nerede tarama yapılmayacağına bu bilgilere bakarak karar veriyor.

Arama robotlarına aşağıdaki kısımlarda tarama ya da indeksleme yapmamasını söyleyebilirsiniz:

 • Kopya içerik
 • Kalitesiz içerik
 • Değersiz arama sonuç sayfaları
 • Yönetim sayfaları
 • Yalnızca üyelere açık kısımlar
 • Güvenlik açısından sakıncalı sayfalar

Botları lehinize çevirmek için akla gelen ilk seçenek robots.txt olsa da bu,  robot meta dosyalarını, kanonik etiketleri, HTTP sayfa başlıklarını ya da diğer robot kontrolü yöntemlerini sınırlandırmakta yetersiz kalır.


6. Bağlantı Hızı

Şu durumla sık karşılaşıyoruz:

Mükemmel içeriğinizi geliştirip kullanıma açtınız, tonla bağlantı aldınız. Tebrikler! 👏🏼Sayfanıza aldığınız trafik ve arama sonucu sıralamalarında hızla başarıya ulaştınız.

Sonra işler değişti; sıralamanız hızla düşmeye başladı. 😱Günün sonunda rakiplerinizden çok daha fazla bağlantınız olmasına rağmen içeriğiniz Google’ın üçüncü sayfasına geriledi.

Bağlantı Hızı, çoğu zaman Tazelik Kriteri ile ilişkilendiriliyor. Bu kavram, size bağlantı veren sitelerin, ne kadar taze ve içeriğinizle ne kadar alakalı olduğunu gösteren orana işaret ediyor.

gorev Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Eğer bağlantı hızınız yavaşlarsa ya da hepten durursa, içeriğiniz artık taze sayılmaz ve sıralamaya değer bulunmaz. Bağlantı hızınızın sürekli artması ise, içeriğinizin arama sonuçlarında üst sıralara taşınmayı hak ettiğini gösterir.


7. Site Haritaları

Site haritaları, özellikle daha geniş kapsamlı web siteleri için SEO başarısının önemli bir belirleyicisi.

Site haritaları sayesinde Google, sitenizdeki içeriği bulabiliyor ve diğer sayfalarla karşılaştırarak nasıl sıralandıracağına karar veriyor. Site haritası olan siteler, diğerlerine göre daha kolay ve hızlı karşılaştırmalara ve dolayısıyla sıralamalara giriyor.

Site haritalarının tek faydası bu da değil. Sitenizdeki önemli sayfaları kategorize etmenin dışında dışında, site haritalarını kullanarak özel içeriklerinizi de öne çıkarabilirsiniz. Site haritasının etinden sütünden faydalanıyoruz (:

dokumantasyon Nedir bu özel içerikler:

 • Görseller
 • Videolar
 • Hreflang
 • Google Haberler

Aklınıza ilk XML site haritaları gelmiş olabilir ancak HTML site haritaları, sitenize çok daha fazla değer katabilir.  Bunun en iyi örneklerinden biri de New York Times’ın HTML site haritası. Adamlar yapmış!

gorunurluk “Ben de yapayım” diyenler şu yazılara da bir göz atabilir:


8. Kaliteli Kaynaklara Bağlantı Vermek

Daha önceden Google, dış bağlantıların önemli bir sıralama kriteri olduğunu söylemişti. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri Dijital Servisi’nin Yöneticisi olan Matt Cutts’a göre,

“Google, spam olabilecek sitelere ya da kötü komşulara bağlantı verdiği zaman sitelere güvenini kaybettiği gibi iyi sitelere verilen bağlantılara teşvik ediyor.”

Diğer yandan Google’ın Kıdemli Web Yöneticileri Eğilimler Analisti John Mueller şöyle söylüyor:

“Bizim için diğer sitelerden gelen dış bağlantılar ve aynı şekilde sitenizden diğer insanların sitelerine verdiğiniz bağlantılar özellikle bir sıralama faktörü değil. Ama yine de içeriğinize değer katabilir ve bu da karşılığında aramalarda bize yol gösterebilir.”

Bazen SEO uzmanları, başlarına ne geleceğini bilemeyip link vermeye korkuyor. Gerçek şu ki Google; diğer siteler işinize ve kullanıcı için yararlı bir bağlantı ise, onlara bir bağlantı vererek teşekkür etmenizi istiyor. Biraz nezaket ve emeğe saygı (:

Tabii şunu da unutmamak lazım: birden fazla SEO deneyi ve korelasyon çalışması, bize kaliteli kaynaklara bağlantı vermenin üst sıralarda yer almakla alakalı olduğunu gösteriyor.


9. Site Mimarisi

SEO’da bilgi mimarisi yöntemleri, web sitesinin ve navigasyonun nasıl organize edildiğiyle ve sayfaların birbirine nasıl bağlandığıyla ilgilidir. Örn:

 • Anasayfa > Kategoriler > Ürünler

İyi bir site mimarisi, Google’ın taramasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların sitede gezinmesine yardımcı olur. Böylece konuya dair bağlantı yetkinliğini kanıtlar. Bu faktörlerin hepsi ayrı ayrı çok önemli.

 1. İlgili kategoriye/ürüne/sayfaya çapraz bağlantı verme
 2. “Flat” yapıda düzenleme: En alt seviye için en fazla üç tıklama
 3. İçerik haritası

gorunurluk Şu yazılara da bir bakın derim:


10. Sayfalandırma

Sayfalandırma, Google’ın sitenizi taraması ve indekslemesine yardımcı olmak yapabileceğiniz bir diğer yöntem.

Birden fazla sayfa, sırayla çalışıyorsa – mesela ürünleri listeleyen kategori sayfaları veya blog paylaşımları – doğru sayfalandırma uygulaması ile arama motorları ilgili içeriği kolayca bulabilir. Çünkü birbiriyle ilişkili sayfaları hemen tespit eder.

Sayfalandırma, özellikle hangi sayfayı hangisinin takip ettiğinin belirsiz olduğu durumlarda yardımınıza koşar. Mesela web sitenizde sonsuz kaydırma (infinite scrolling) fonksiyonu varsa mutlaka sayfalandırmalısınız.

gorunurluk Sayfalandırma ile ilgili yardımcı kaynaklar:


11. Domain Yaşı

Google bazen kafamızı karıştırmaya çalışıyor sanki (: Neden mi?

Bir yanda domain yaşının Sıralama faktörü olarak önemli olmadığını açıkça ifade ediyor. İşte kanıtı: Google: Domain Age Doesn’t Matter For Search Rankings

hata onleme Öbür yanda sitenin ilk kez ne zaman tarandığına ya da bir siteye işaret eden bağlantıların yaşına bakabileceklerini söylüyorlar.

SEO uzmanları rekabeti yüksek kelimelerde yeni bir siteyi sıralamaya sokmakta zorlanıyor ve bu süreçte kendilerini SandBox’ta bulabiliyorlar.

Yeni bir sitenin sıralamaya girmesini teknik olarak engelleyen bir şey yok. Yine de eski sitelerin bağlantı ve yetkinlik avantajı olacağı için sıralamaya girmesi çok daha kolay oluyor. Aslında nerdeyse tüm SEO korelasyon çalışmaları, eski domain ile üstlerde sıralanma arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor.

gorunurluk Domain yaşı ile ilgili yardımcı kaynak:


12. Web Sitesinin ve İşletmenin Bilinirliği

İnternette sizden bahsedilmesi ve hakkınızda yapılan yorumlar Yerel SEO‘da sıralandırmanın çok önemli iki basamağını oluşturuyor. Test edildi, onaylandı (:

Bir işletme için kaliteli referanslar ve olumlu yorumlar, almak üst sıralara doğru koşar adım ilerlemek için altın değerinde.

Bilinirlik, düzenli arama sonuçları için de faydalı oluyor. Google Kalite Değerlendirme Rehberi, web sitelerini bilinirliğine göre puanlama konusunda tutarlı davranıyor. Google’ın kullanıcı deneyimi algoritmasına dahil ettiği artık bilinen bir şey.

Herhangi bir online işletme için fiziksel ortamdaki müşterilerin dijital ortamda bıraktığı izler, sıralamayı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Artık akıllı telefonlar sayesinde kimin hangi mağazaya gittiğini ve burada ne kadar kaldığını ölçebilen Google için bu değerlendirmeler çocuk oyuncağı.

gorev Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Kaliteli referanslar ve olumlu yorumlar alarak ya da fiziksel ya da dijital ortamda mutlu müşteriler yaratarak online görünürlüğünüzü ciddi şekilde artırabilirsiniz.


13. Semantik İçerik Kullanımı

Daha önce, alakalı anahtar kelime kullanımının önemli bir sıralama kriteri olduğundan bahsetmiştik. Ama Google sadece anahtar kelime kullanımına bakmıyor. İçerikteki diğer kelimeler, ifadeler ve içeriğin konusu da önemli kriterler arasında.

SEO uzmanları, Google’ın içeriğin konusunu değerlendirirken ne tür yöntemlerden faydalandığı üzerine çok tartıştı ve çok testler uyguladı. Sonunda bazı kavramlar ortaya çıktı:

 • TF-IDF (Term Frequency – Inverse Document Frequency ya da Terim Sıklığı – Ters Doküman Sıklığı)
 • LDA (Linear Discriminant Analysis ya da Doğrusal Diskriminant Analizi)
 • İşetme Bilinirliği
 • Destekleyici Anahtar Kelimeler
 • Eşdizimlilik ve daha fazlası

Bu kavramlar birbirinden farklı olsa da hepsi, yaygın olarak bir arada kullanılan belli anahtar kelimeleri ve konuları tespit etmek için kullanılıyor.

Örneğin, arama konunuz “apple watch” ise, aşağıdaki anahtar kelimelerle karşılaşma olasılığınız çok yüksek:

 • Modelleri
 • Series 3
 • GPS
 • Heart Rate ya da Kalp Atış Hızı
 • Ve daha fazlası…

Pek çok SEO çalışması daha üstlerde sıralanan içeriğin birbiriyle alakalı çok sayıda anahtar kelime ve ifade içerdiğini gösteriyor.


14. Domain Uzantısı

İnsanlar SEO ile ilgilenmeye başladıklarında genellikle domain adı için .com mu yoksa .org mu (ya da .marketing) kullanmaları gerektiğini soruyor. Tabii ki herkesin kendi işine ve markasına uygun olan uzantıyı seçmesi gerekiyor ama teknik olarak göz önünde bulundurulabilecek başka şeyler var.

Google tüm jenerik Üst Düzey Domain’lere (gTLD) eşit davranıyor. Bu domainlerin başlıcaları şunlar:

 • .comgTLD’lerin %75’ini oluşturan hesaplar
 • .net, .org, .info, .biz – .com’un popüler alternatifleri
 • .design, .tech, .online, .app – nispeten yeni çıkan gTLD’ler
 • .edu, .gov, .mil – sınırlandırılmış ve sponsorlu jenerik Üst Düzey Domainler
 • .london, .tokyo, .vegas – bölgelere özgü uzantılar

Sonunda ortaya çıkıyor ki, kullandığınız domain uzantısı aslında çok da fark etmiyor. Ama bunun bir istisnai durumu var: o da Ülke Kodlu Üst Düzey Domain (ccTLD) kullanımı.

.hk, .au, .fr, .in gibi uzantılar olarak karşımıza çıkan ccTLD’ler, Google tarafından coğrafi hedefleme için kullanılıyor. Bu da ccTLD kullanmanın sitenizin belli bir bölgede görünürlüğünü artırmaya yarayabileceği anlamına geliyor.

tiklama Bir ipucu 👀

Web sitesi sunucularınız farklı ülkelerdeyse, gTLD kullanmak ve dil ya da bölge çeşitliliğini hreflang ile vermek daha iyi bir fikir olabilir.


15. Sunucunun Lokasyonu

Hreflang gibi uluslararası hedefleme işaretleri veya ccTLD’lerin yanı sıra, sunucunuzun lokasyonu da belli bölgelerdeki arama sonuçlarında daha üstlerde listelenmenize yardımcı olabilir.

Ziyaretçilerinize yakın konumda bulunan sunucu, iki farklı avantaj sağlar:

avantaj
 1. İnternetteki bilgi, ışık hızına yakın bir hızda seyahat edebilse de, sinyallerin geçmesi gereken çok sayıda aktarma noktası, anahtar ve kablo var. Özellikle bilgi uzak diyarlara gidiyorsa. Yakın mesafeli sunucu, sayfanın yüklenme hızını şaşırtıcı seviyede artırabilir. Böylece SEO açısından avantaj kazanırsınız.
 2. Google sunucu lokasyonunu coğrafi hedefleme için bir sinyal olarak kullanabilir.

Günümüzde İçerik Dağıtım Ağı ve bulut altyapısı kullanımı, içeriği dünyanın her yerine hızla ulaştırarak bu özelliğin etkilerini azaltmış olabilir. Bunu aklımızdan çıkarmayalım ama yine de sınırlı bir bölgeye hizmet veriyorsanız, sunucunuzun fiziksel olarak bu bölgede olmasının size faydalı olacağı kesin. Demedi demeyin (:

gorunurluk Sunucunun lokasyonu ile ilgili yardımcı kaynaklar:


16. Çok Sayıda Trafik Kaynağı

Neredeyse tüm SEO korelasyon çalışmaları, direkt trafik ile yüksek sıralama arasındaki bağlantıyı konu alıyor. Peki, bu çalışmaların çelişkiler ve tartışmalara yol açmasına şaşırdık mı? Asla (: SEO, çok bilinmeyenli bir denklem.

İşin aslı şöyle:

– Google web trafiğinin diğer kaynaklarını sıralama kriteri olarak kullanıyor mu?

– Kimse bilmiyor ve çok önemli de değil.

Google’ın insanların hangi siteleri ziyaret ettiğini ve işaretlediğini izleyip kaydettiğini biliyoruz. Bunun için Chrome’u kullanıyor. Bu bilgileri kendi sıralama algoritmalarında kullanacaklarına inanmak pek paranoyakça sayılmaz. Yani, neden kullanmasın sonuçta (:

Aslında araştırmalar ve denemeler sonucunda, Facebook reklamı, televizyon reklamı ya da viral olan Reddit paylaşımları gibi farklı sebeplerle artan site trafiğinin ardından Google sıralamalarında yükseliş gözlemleniyor.

Gerçekten bir sıralama kriteri olsa da olmasa da direkt ve yönlendirilmiş trafik farklı yollarla görünürlüğünüzü artırıyor. İçeriğinizde gezinen daha fazla kullanıcı, daha fazla bağlantı ve paylaşım anlamına geliyor. Bu da SEO için paha biçilemez bir kazanım.

Dahası, trafik kaynaklarınızı çeşitlendirmek Google’ın gözünde sizi daha güçlü gösterebilir.


17. Okunabilirlik

SEO uzmanları, bir sıralama kriteri olarak genellikle Okuma Seviyesi’ne odaklanırken daha önemli olan bir noktayı kaçırır.

İçeriğin okunabilirliği, bundan çok daha önemli.

Google, kelimeleri ve cümleleri inceleme işinde oldukça başarılı ve kalitesiz ya da anlamsız metinler, arama sonuçlarına giremiyor. Buna karşılık çok sıkıştırılmış ve ileri seviye içerik, internetteki çoğu insanın ilgisini çekmiyor.

İçeriğinizin tam olarak hedef kitlenize uygun yazılması gerekiyor. Doğrudan hedef kitlenize hitap etmek, kullanıcı niyetini karşılamanın en iyi yolu olacak.

İnternetteki en popüler içerikler kolayca tüketilebilen 7. ya da 8. seviye metinlerden oluşuyor. İşin özü, bu tür metinlerin öne çıkan snippet’ler kazanma, paylaşılma ve bağlantı alma olasılığı da daha yüksek.

Sonuç olarak okunabilirlik, hedef kitlenizin etkileşim oranını da artırıyor. Kesin bilgi!

gorunurluk Okunabilirlik ile ilgili çeşitli kaynaklar:


18. Olgusal Doğruluk

Google, gerçek bilgi içeren siteleri, gerçekleri çarpıtarak veren sitelere göre çok daha üst sıralarda göstermek istediğinden şüphemiz yok. Çünkü bu sonuca ulaşan çok sayıda kanıt var:

 1. Öncelikle bağlantı gibi dış etkenler yerine, olgusal bilginin doğruluğuna göre web sitelerini puanlama metotlarından biri olan Bilgiye Dayalı Güven (Knowledge-Based Trust) başlıklı bir yazılı bir makale var.
 2. 2017 yılında Google, Arama Kalitesi Değerlendirme Rehberini güncelleyerek “açıkça hatalı içerik” içeren sayfaları En Düşük Kalitede Sayfalar arasında sınıflandırmaya başladı.
 3. Son olarak, Google çalışanları, web sayfalarının doğrulunu kontrol etmeye niyetli olduklarını gösteren bazı beyanlarda bulundu.

Yani sadece olgusal olarak doğru içerik paylaşmanız yeterli değil, sitenizde açıkça hatalı içeriğe yer vermemeniz de gerekiyor.


19. Yazar Bilinirliği

SEO’da başarıya götüren önerilerimizin sonuna yaklaşırken yazar bilinirliğinden söz etmezsek olmazdı. İlginç bir şekilde bu konuda çoğu kişi bilgi sahibi değil.

Google’ın bir sayfayı oluşturan kişiye dair bilgileri sıralamalar için kullandığı fikri uzun zamandır SEO dünyasında konuşuluyor.

 • “Agent Rank” başlıklı Google patenti, yazarların yalnızca bilinirliğini (diğerlerinin yazarı ne kadar alıntıladığına bakarak) değil aynı zamanda konuya dair uzmanlığını da puanlayan bir sistemi ifade ediyor. Yani “araba parçaları” konusunda yetkili bir yazarsanız, Google sizin yazdığınız “araba parçaları” konulu yazıları daha üstte gösteriyor.
 • Google yöneticileri ve mühendisleri, tartışmalı bir konu olan içeriğin yazarına göre puanlanmasından sık sık bahsediyor.
 • Sonuç olarak Google’ın Arama Kalitesi Değerlendirme Rehberi’ne göre kaliteli içerik “değerlendirilen sayfanın içeriğini yaratanın kim olduğunu (hangi kişi, şirket, işletme, kuruluş vs.)” açıkça gösterir.

Yazar bilinirliğinin etkisini fark etmek kolay olmayabilir ama bu bir gerçek ve içeriğinizi kimin oluşturduğunu açıkça göstermeniz çok önemli.

 1. Bu bir kişiyse, bir satırla yazıda adını geçirebilir ve sitenizde bir yazar sayfası oluşturabilirsiniz. Ayrıca farklı sitelerdeki profillerinde aynı konularda içerik ürettiği zaman yazarın Google’ın gözünde uzmanlığı artar.
 2. İçeriğiniz bir şirket ya da grup yazarlığında paylaşılacaksa, Hakkımızda ve İletişim bilgilerinin net ve güncel olduğundan emin olun. Böylece içerikten kimin sorumlu olduğu kolayca anlaşılabilir.

gorunurluk Yazar bilinirliği hakkında kaynak önerisi:


20. Net ve Tutarlı Kayıt Bilgisi

SEO uzmanlarının çoğu, özel WHOIS domain kaydının etkisinden yıllar boyu şüphe etti. Google’ın domain mülkiyetini izlediği ve WHOIS bilgisini önemsediğinden şüphe duyulmasının pek çok nedeni var.

 1. Örneğin şu Google patenti:

“Yasadışı domainler tespit edilebilir. Örneğin, arama motoru; 125 belirli bir süre boyunca adres bilgilerinin fiziksel olarak doğru olup olmadığını, domain için iletişim bilgilerinin nispeten sık değişip değişmediğini, farklı ad sunucuları ve barındırma şirketleri arasında nispeten yüksek sayıda değişiklik olup olmadığını izleyebilir.”

“Whois gizliliğinin açık olması otomatik olarak kötü değildir, ancak bu faktörlerden birkaçını bir araya getirdiğinizde genellikle tek bir siteye sahip olandan çok farklı bir web yöneticisinden bahsediyorsunuzdur.”

En açık haliyle, Google “whois gizliliğinin açık olması otomatik olarak kötü değildir” demiştir. Bu çoğunlukla manipülasyona işaret eden karmaşık sinyallerle alakalıdır.

Dahası, son GDPR düzenlemelerinin etkileri, bu planı suya düşürüyor. Çünkü artık çok daha fazla web sitesinin kayıt bilgileri, varsayılan olarak özel hale geliyor.

kullanim esnekligi Günün sonunda, şunları aklınızda tutmak işinize yarayabilir:

 • Kayıt bilgilerini güncel ve tutarlı tutun. Kamuya açıksa, bilginin doğruluğundan emin olun ve mümkünse, fiziksel dünyadaki bilgilerinizle harmanlayın.
 • Sürenin dolduğu dönemlerdeki kaymalar da dahil olmak üzere, WHOIS mülkiyeti bilgisinin sık değişimi Google’ın domain için güven kaybına neden olabilir.
 • Özel WHOIS kullanmanın pek çok meşru sebebi var, ancak özellikle Google birbirine bağlayabiliyorsa, birbirine bağlanmak için özel domainlerden oluşan bir ağ kullanmak sıralamanız için sorun çıkarabilir.

Google’da Daha Başarılı Olabilmek için Önemli 15 SEO Faktörü!

Teknik SEO, kaliteli içerik, kullanılabilirlik Ux ve pazarlama Google SEO çalışmalarında olmazsa olmazları arasında. Ancak hepsi bu kadar değil tabiki!

Bu yazıda göreceğin önerilerin her biri çok önemli, ancak hepsi bir arada kullanıldığında projeler çok daha yüksek başarıya ulaşıyor. test ettim onaylandım (: Baştan söylemeliyim ki her öneri, her SEO Uzmanının projesi için uygun olmayabilir. Yine de tüm uygulanabilir fikirleri değerlendirdiğinizde, sıralamalarınız ve görüntülenme sayınızın büyük bir hızla arttıracaktır.


1. Yerleşim ve Tasarım

Görünüm önemlidir.

Sayfa düzeninin Google Sıralama Faktörleri arasında yer aldığı uzun zaman önce Google tarafından onaylandı. Ancak sayfa düzeninin önemli olması tek başına bir faktör değil, Web sitenizin temiz ve modern kullanıcı odaklı bir tasarım ve, kolay Bilgi mimarisine sahip olması, size üç vazgeçilmez kazanç sağlar:

 • Daha fazla etkileşim,sayfa dolaşımı
 • Daha fazla paylaşım ve dış bağlantı,
 • Daha Fazla Satış & Dönüşüm

gorev Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Web sayfası için hazır temaların ve düzenlemenin kullanıcı deneyiminde her zaman yardımcı olmaz . yapabilecekleriniz sınırlıdır. onun için ben her zaman bir projeye başlamadan önce mutlaka wireframe’ini çizerim Bu yüzden her seferinde kullanabileceğiniz bir site tasarımı ve bilgi mimarisi öneremiyorum

Önerenlere’de inanmamanızı tavsiye ediyorum (: Yine de mesajınızın doğru iletilmesini ve arama sonuçları sıralamanızı iyileştirecek bazı faydalı ipuçlarından söz etmek mümkün. Sitenizi tasarlarken şunlara dikkat edin:

gorunurluk Tasarım Hakkında Yardımcı Kaynaklar.


2. Göbek Bağı Alakalı Anahtar Kelimeler, ve Konuların Eşleşmesi

Belli kelimelerde arama yapan kullanıcıları hedeflemek istiyorsanız, bu kullanıcıların arama yapmak için kullandığı kelime ve ifadelerin web sitenizde yer aldığından emin olmanız gerekiyor.

Bu şu demek olmuyor tabiki Makaleyi anahtar kelimelerle abuk subuk doldurmayın. İlk başlarda mümkün olan her yere anahtar kelimeyi yazmak, belki de önceki yıllarda Google’da görünürlük alabilmek yani yükselmek için stratejinizin tamamını oluşturuyordu ve bu yeterliydi.

Bugünse tek başına anahtar kelimelerin önemi ne yazikki oldukça azaldı. Çünkü artık Google; tüm içeriğin anlamını, anahtar kelimelerin eş anlamlılarını, hangi konularla ilgili olduğunu, içeriğin hedefini ve çok daha fazlasını algiliyabiliyor.

Bu nedenle, anahtar kelimelerle yüklü bir içerik oluşturmak SEO için yeterli değil. Bunun yerine SEO’yu ilgilendiren teknik kısımlarda anahtar kelimenizden, eş anlamlılarından ve kullanıcıların içeriğini ile alakalı detay ve ne aradıklarını tahmin etmeniz gerekiyor tam burda devreye kelime araştırması giriyor insanlar yazacağınız konu ile meyi merak etmişler ? söz etmeniz gerekiyor. Bu teknik kısımlar hangileri?

 • Sayfanın başlığı,
 • Meta açıklamalar,
 • URL Adı,
 • Alan adı,
 • Sayfanın diğer başlıkları,
 • Gövde metin,
 • Görsellerin alt etiketi,

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Yazı yazmaya başlamadan önce Mutlaka Kelime araştırması yapmanızı öneriyorum, Google’nin Ücretsiz Anahtar kelime Araştırma aracini kullanarak içeriğinizi belli ifadeler ve konular için hedefleyin. Ancak Yazınız için eş anlamlı kelimeler ve konular üzerine çalışırken kendinizi anahtar kelimelerle sınırlamanın ötesine geçin.

Konuyla alakalı bir örnek vereceğim Galata kulesi hakkında bir Makale yazmamız gerekiyordu ekib olarak . Günlük araması iyiydi siteme iyi trafik getireceğini düşünüyordum ama ne yazayım düşünürken aşağida belirttiğim araçlar ile kelime araştırması yaptım ve insanların merak ettiği doneleri kaydettim aynı zamanda içerik için bir content’de oluşturmuş oldum Hem okunabilirdik hemde makalem baya bir zengin içeriğe sahip oldu (: merak ediyorsanız sizinle bu bağlantıyıda paylaşabilirim

gorunurluk Anahtar Kelime Araştırmasi yaptığım araçlar


Bu konuyu ilerki zamanlarda çok detaylı şekilde ele alacağim, ele aldığımda ilk olarak bağlantıyı buraya bırakacağim (:

3. Görsel ve Videolar

Sitenizde görsel veya video kullanmasanız da teknik olarak Google sıralamalarına girebilirsiniz. Ancak, çoğu zaman metin harici youtube , podcast , daha fazla görsel , info grafik kullanan sitelerin gerisinde kalır.

Görseller ve videolar içeriğin etkileşim ve paylaşım oranlarını artırır.

Ayrıca bu içerikler, optimize edildiğinde girilen veriler arama motorları tarafından sayfayı değerlendirmek için kullanır

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Metnin aralarına yerleştireceğiniz görsel ve videoların size ait ve orijinal olduğundan emin olun. Bunun dışında temel optimizasyon adımlarına uyarsanız, hedef kitlenizin önüne çıkma şansınız büyük oranda artar. Bu konuda size önereceğimiz kaynaklar var: fakat ingilizce 🙂 ilerde sizler için bu konuyu açacağim’dan şüpheniz olmasın.


4. Kişiselleştirilmiş arama

2009 yılında Google, herkes için kişiselleştirilmiş aramayı hizmete sundu.

Bir siteyi ziyaret etmişseniz ve Google’da bu deneyimden memnun kaldığınıza dair bir izlenim uyanmışsa, bu sitenin daha sonraki arama sonuçlarında tekrar karşınıza çıkma olasılığı çok yüksek.

Kişiselleştirilmiş aramayı etkileyen diğer değişkenler şunlar:

 • Lokasyon
 • Mobil uygulama kullanımı,
 • Eposta geçmişi,
 • Alışveriş geçmişi,
 • Haritalar geçmişi,
 • Cihaz ve çok daha fazlası.
 • Sitede Kalma süreniz
 • Sayfa Dolaşımı
 • Marka Etkilemişimi

2000’in üzerinde değişken olduğuna dair söylentiler var.

Kişiselleştirilmiş arama, temelde iki şekilde işliyor:

 1. Kullanıcı, sitenizle ve markanızda daha fazla etkileşime girerse Google’ın arama sonuçlarında sizi onun karşısına çıkarma olasılığı dahada yükselir
 2. Bir kullanıcının acil ihtiyaçlarına (ör. lokasyon ve istek) uygun içeriğiniz varsa Google, büyük olasılıkla sizi onun arama sonuçlarında listeler.

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Web siteleri için tüm Sinyalleri kullanarak etkileşimi artırmak, kişiselleştirilmiş aramalar aracılığıyla görünürlüğü artırmanın en temel yollarından biridir. Bunun için kullanıcıların, sizinle tekrar iletişime geçmek isteyeceklerinden emin olmanız gerekiyor

Yani burada şunu demeye çalışıyorum açıkcasi rakibinizden farkınız nedir ? Rakibimizden dana iyi bir kullanıcı deneyiminiz varmı? Daha iyi bir hizmet veriyormusunuz? E-ticaret sektöründeyseniz fiyatlarınız daha ucuzmu gibi gibi..

Sabit bir lokasyonu olan işletmeler için, yerel düzeydeki aramalar kişiselleştirilmiş aramanın anahtarıdır. Bulunduğunuz yer için yerel SEO çalışmaları yapın.

Kim Olursa Olsun Bana SEO nedir diye sorduğuda esas olarak şunu söylüyorum: Kaliteli içerik, Yetki, iyi bir teknoloji, Hız, UX‘i optimize etmeniz size %80 oranında yarcımcı olacaktir.


5. Otorite ve Güvenli Bağlantılar

Bağlantı kalitesi otorite ve güvendir. Domain Otoritesine pek çok şey sağlayabilir.

Google’ın tüm gizli sırlarını bilmesek bile Domain Otoritesi’nin sıralamalarda öne çıkmanızı sağladığını biliyoruz.

Sayfanıza referans veren kaliteli bağlantıların sayısı arttıkça sizin otoriteniz de artar. Örneğin, Wikipedia, pek çok kişisel sayfaya göre çok daha otoriterdir ve nofollow bağlantı olsada kaliteli bağlantı olarak değerlendirilir.

Güven ise otorite sağlamanın bir diğer yoludur. Güvenilir olmayan siteler, pek çok bağlantı verebilir ancak Google, bu sitelerin güvenilir olmadığını bildiği için bu bağlantıların bir değeri olmaz. Dışarıdan bağlantı almaya çalışırken, güvenilir sitelerle işbirliği yapmanız gerekir.

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Bağlantıların çoğu değerlidir. Olabildiğince İçeriğiniz ile alakalı güvenilir ve otoriter sitelerden bağlantı almaya çalışın. alacağiniz bağlantılar reklam kokmamalı, viral organik hissi verecek bağlantılar eklemeye çalışın.

Örnek Limon Satıyorsanız , Manav sitesin’den , Market’den , Bakkal sitesinden göbek bağı eşleşen sitelerden bağlantı almayı hedefleyin Haber sitelerinden bağlantı almayı planlıyorsanız durun!

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor son zamanlarda herkes haber sitelerinden bağlantı almaya yöneldi sizce Tüm forumlarda ücretli backlink ve Haber sitelerinin satışı açık şekilde gerçekleşiyor Google bunları görmediğinimi sanıyorsunuz, yanılıyorsunuz (:

Google İrlanda’da Arama Kalitesi ekibinde çalışan arkadaşlar bu siteleri girip Bu işi sektör haline getiren kişilerle birebir müşteri gibi iletişime girip , bu bağlantıları deşifre ediyorlar ve hepsini mimliyorlar. Bu bilgiyi birebir Google içerisinde Arama Kalitesi Ekibinde çalışan bir arkadaşımdan sohbet arasında duymuştum kurgu değil 😉

bunun için bir bağlantı alırken hassas davranıp viral ve reklam kokmayan makaleden bağlantı aldığınıza emin olun.


6. Alakalı Bağlantılar

Antalya’da bir pizza restoranınız olduğunu varsayalım. Google’ın yerinde olsaydınız hangisini daha önemli bulurdunuz?

 • Bir Alman süt firmasının “website” anahtar kelimesiyle size bağlantı vermesi mi,
 • Antalya’daki restoranlar hakkında bir değerlendirme yazısında “Antalya’daki en iyi pizza” anahtar kelimesiyle verilen bağlantı mı?

Sonuç oldukça net, değil mi?

Alakalı bağlantıları etkileyen pek çok faktörden üçünü şöyle sıralayabiliriz:

 • Bağlantı metni,
 • Bağlantı veren sayfanın alakalılığı,
 • Yerel bağlantısallık.

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Bağlantı hedeflerinizi iyi araştırarak konunuzla alakalı güvenli bağlantılar keşfedin. Bu aşamada şu soruyu aklınızdan çıkarmayın: Bu bağlantı web siteme etkileşim ve kalifiye ziyaretçi getirecek gönderecek’mi?

Ziyaretçi göndermeyecekse o bağlantının bir önemi çok fazla olmayacaktır Google Analytics kullandığınızı unutmayın tüm değerleriniz Google’nin elinde sizi bertaraf etmesi oldukça kolay Sıralamalarda!


7. Sosyal Paylaşım

Google sosyal medya hesaplarınıza dair Paylaşım sayılarını, sıralama algoritmasını etkilemiyor.

Diğer taraftan sosyal paylaşım ile yüksek sıralama arasında gözden kaçırılamayacak bir ilişki var.

Düzenli olarak sosyal paylaşım yapmak sayfanızın arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasına yardımcı olur özellikle her makalenize biraz reklam yapıyorsanız tadından yenmez tabiki makaleyi kullanıcı yararlı buluyorsa.

Algoritmalar önemli olmaksızın, sosyal medyada paylaştığınız içeriğiniz daha fazla kişinin önüne çıkar. İçeriğiniz çok daha geniş bir kitleye dağılır ve sayfanızın tıklanma oranları artar. Makaleniz kullanıcı için yararlıysa Hemen çıkma oranınız düşer ve Ortalama Sitede durma süreniz artar ve aynı zamanda Marka Bilinirliğiniz artacaktır

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Sosyal paylaşım konusunda sihirli bir değnek size yardım edemez. Kendi sosyal medya hesaplarınızı aktif olarak yönetin ve ürettiğiniz içeriği paylaşın. Ayrıca sosyal medyada takipçi sayınızı artırmak için özel etkileşimi arttırabilecek özel içerikler de hazırlayabilirsiniz.

Fikir istermisiniz 🙂 çok uyakında bu konuyu ele alacagim detaylı takip’de kalın. Çok yanında çok yakında diyorsundur şimdi eminim ama zaman buldukça yazıyorum onun için sabir (:


8. Sayfa Yapısı

Bu başlık size ilk baştaki Yerleşim ve Tasarım başlığını hatırlatmış olabilir. Haklısınız. Ancak sayfa yapısının küçük bir farkı var: bu düzenlemeyi daha çok Google için yapıyorsunuz.

Örneğin, başlıklarınızı farklı şekillerde de daha belirgin hale getirebilirsiniz. Ancak, h1, h2 gibi başlıklar kullanarak Google’ın sitenizi daha iyi anlamasını sağlarsınız.

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Sayfa yapısına dair en önemli uygulamalar şunlardır:

 1. İçeriğinizi başlık kullanıyorsanız (h1, h2, h3 vb.) açısından hiyerarşık olarak sıralayın. sıralamayı bozmamaya çalışın
 2. Gerektiğinde alt başlıklardan faydalanın.
 3. Fikir & içeriklerinizi tematik olarak sıralayın

9. İçeriğin Derinliği

Birbirine zıt görünen şu iki bilgiyi sunarak başlayalım:

 • İçeriğin uzunluğu sıralama faktörlerinden biri değildir.
 • Daha uzun içerikler genelde daha üst sıralarda yer alır.

Bu zıt görünümün altında yatan ortak nokta, içeriğin gerçekten ihtiyacı giderip gidermemesi olarak özetlenebilir. Bir üniversitenin belli bir konu başlığını anlatin’da yayınladığı makalenin 200 kelimeli bir içerik üretmesi ve kullanıcıya istediği bilgiyi vermesi açısından yeterli olabilir.

Örnek vermem gerekiyor ise bir üniversitenin domaini otoriter ve güvenilir olduğundan arama sonuçlarında muhtemelen üst sıralarda yer alacaktır. Bu konuda onlarla yarışmak kolay değil 😅

Diğer taraftan içeriğinize rakip olabilecek çok sayıda sayfa varsa, bir fark yaratmak zorundasınız. Çünkü kullanıcıyı diğer sayfalardan daha fazla memnun etmeniz gerekiyor. Bunun yolu ise çoğu zaman ele alınan konu hakkında derinlemesine bir içerik üretmekten ve anahtar kelime araştırmasından geçer ve bu içerikler genellikle daha uzun olur. Yani uzun içerik başarı değil, önemli olan makale hakkında detaylı bir araştırma yapıp onu karşı tarafa iyi bir şekilde anlatabilmenizdir.

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Buradan ne çıkarmamız gerekiyor içeriğinizin uzunluğu tek başına bir sıralama faktörleri içerisinde olmadığı anlamına geliyor. Yani kullanıcıya fayda sağlamayan 3000 kelimelik bir içerik size Google’da SEO başarısı getirmez.

Ancak içeriğinizi yazmadan önce Konunuz hakkında derinlemesine inceleme ve araştırma sonrasında kullanıcının öğrenmek istediği tüm bilgileri barındırması 2 Madde’de bahsettiğim gibi başarının anahtarlarından biridir.


10. Belli Konularda Otoriterlik

Rekabetin yüksek olduğu arama sorgularında tek sayfalık bir web sitesi ile üst sıralarda çıkmak neredeyse imkansız!

Google arama sonuçlarında başarılı olan siteler genellikle kendi uzmanlık alanlarında düzenli olarak içerik paylaşır ve böylece otorite kazanırlar.

Google algoritmalarında belli bir otorite kıstası olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak bu konuda bilinen bazı kriterler var:

 • İç bağlantılar,
 • URL yapısı,
 • Konu kümeleme,
 • Yazarın alanında otoritesi.
 • Diğer Kaliteli İçeriklere Bağlantılar

Belli bir konuda sıralaması yüksek olan siteler, az sayıda dış bağlantıları olsa bile aynı konuda hazırladıkları yeni içerikle hızla üst sırada yer alabilirler.

gorev Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Belli konularda çeşitli içerikler hazırlayarak başlayabilirsiniz. Bu konuları menünüzde ayrı birer başlıklar haline getirip bu yazıları kategorize etmek de Google sıralamalarınızı yükseltmenize yardımcı olur.

Örnek vermem gerekirse yazı içerisinde kendi içeriklerinizden bahsetmeniz ve bağlantı vermeniz. ve içeriğiniz ile akakalı kaliteli sitelere bağlantı vermenizde site otoriterlik ve tutarlılık sağlayacaktır örnek olarak bu yazıma verirseniz.(: tabiki şaka istedim diye değil gerçekten verdiğim bilgiler size bir şeyler katmışsa içinizden ne güzel bilgiler paylaşıyor helal arkadaşım diyorsan eklemenizi isterim

kullanilabilirlik testi Ufak bir tüyo , Çok kaliteli bir siteniz olabilir bana bağlantı verdiğinizde sitenizden bana gelen ziyaretçiyi içeriğim ile memnun edemiyorsam o bağlantının hiç bir önemi yok benim için! nedeni ise kullanıcı bağlantıdan geldiğini farzedelim ve içeriği beğenmedi hemen siteden ayrıldı Google amcamız “Bounce Rate yani hemen çıkma oranı” Sinyallerini önemsiyor.

Google Crome Tarayıcı & Google analytics‘de kullanıyorsanız Google sinyali aldı bile 🙂 onun için hak ediyorsam ekle lütfen bağlantılar geldikçe size 17 yıllık tecrübelerimden daha çok bilgi aktaracağımdan şüpheniz olmasın (:


11. Yapılandırılmış Veri & Snippet

Yapılandırılmış veri, Google’ın ilan ettiği sıralama faktörlerinden biri değil. Yine de içerik ve bağlamın yapılandırılmış olması arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü artırır.

Yapılandırılmış veri, içeriğinizin ardındaki içeriktir ve arama motorlarının bu gizli bilgi sayesinde içeriğinize dair daha fazla bilgi edinmesini sağlar. İçerikte bilgilerin açıkça yer alması bunun en yaygın yollarından biridir.

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Öncelikle yapılandırılmış veri konusunda yeniyseniz, bu konuda bilgi edinerek başlayın. Bunun için size önerebileceğim birkaç kaynak var:

Sakın bu google’un sunduğu güzel veli nimeti abuk subuk yerlerde kullanmayın , bir çok sitede SEO yapıyorum diye snippet eklemişler gördüğümde gerçekten sinirlerim bozuluyor nedense, sayfa ile ilgili olmayan bilgiden daha çok arama motorlarını için zengin snippet işaretlemelerini kullanmayın kullanmayın kullanmayın! Cezalandırılırsınız bilginiz olsun (:


12. Globalleşmek için Hreflang Etiketi

Farklı ülkeler veya diller için web sitenizin çeşitli versiyonlarını sunuyorsanız hreflang etiketi sizin için bir zorunluluk haline geliyor.

Hreflang sıralamalarınızı doğrudan yükseltmeyebilir ancak Google’ın doğru içeriği doğru hedef kitleye göstermesine yardımcı olur. Bu da arama performansı üzerinde güçlü bir etki yaratır.

Elbette web siteniz tek dilliyse bu etiket sizin için gerekli değil. Ancak sınırları aşmak ve tüm dünyaya yayılmak istiyorsanız bu konuda mutlaka bilgi sahibi olmalısınız.

Hreflang uygulaması oldukça basittir. Ancak detaylar zaman zaman uzmanlar için bile kafa karıştırıcı olabilir. Tüm sistemi kurduktan sonra bu aracını kullanarak test ettiğindizden emin olun ve Google Arama Konsolu üzerinden hreflang hataları olup olmadığını kontrol edin.

Bunun için şu üç bağlantıdan faydalanabilirsiniz:

gorev Bu konuda ne yapabilirim?


13. Marka Aramaları Hacmi

Kullanıcıların web sitenizi ya fixsem.com olarak arama yaptığında ve markanızı adı ile Örnek: “Fixsem” “Fixsem.com” şeklinde aradığında arama sonuçlarında görüntülenme sıklığınız artar. Kullanıcıların markanızı ya da bağlantılı anahtar kelimeleri araması sıralamanızı önemli ölçüde yükseltecektir daha detaylı örnek

 • Marka: Fixsem
 • Navigasyonel: Fixsem.com
 • Marka + Anahtar kelime: Fixsem.com SEO
 • Marka + navigasyonel: Kullanıcı Deneyimi Fixsem.com

Bu tür markalı aramaların hacmi arttıkça, arama sonuçlarında daha fazla görünürlük gösterim aldığınızın farkında olacaksiniz. Hatta bazen Arayan kişi aslında tam olarak içeriğiniz hakkında bir şey istemiyorsa bile sitenizi görebilceksiniz fakat zamanla kaybolacaktir, Backlinkde örnek verdiğim gibi gelen ziyaretçi içeriği girdiğinde istediği hizmeti bulmadığında tarayıcının geri tuşuna tıklayacaktir Google’a geri döndüğünde alakasız içerik sinyali dönecektir Google amcamız bu kelime için içeriğinizi tekrardan alakalı alakasız olup olmadığını değerlendirmeye alacaktır.

tutarli Bu ne anlama geliyor?

Bunun en önemli sebeplerinden biri, marka ve anahtar kelime için öğeler arası bir ilişki oluşturulması. “Fixsem” ve “SEO” ifadeleri bir arada kullanıldıkça, yalnızca SEO yazıldığında da Fixsem‘in listelenme olasılığı artıyor.

Bunun bir diğer sebebi de Google’ın arama terimlerini otomatik olarak tamamlıyor olması. İnsanlar “Seo” kelimesini ararken Google “Fixsem SEO” kelimesini farkında olmadan üç kelimeyi birlikte arıyor.

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Bu ne yazık ki en az müdahale edebileceğimiz konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın kurmasını istediğiniz ilişkiye dahil olacak anahtar kelimeleri içeren email kampanyaları oluşturmak size yardımcı olabilir.

Her zaman dediğim gibi üstüne basa basa yazıyorum buraya , Kullanmış Olduğunuz Teknoloji , Uİ / UX , Kullanılabilirlik , Site Hızı , İçerik Yöntemi , İçerik Temelleri , Son olarak Kullanabirlik A/B Testlerini sürekli yapmanız gerekir.

zaman Marka Bilinirliği & İtibari Hakkında daha detaylı bir yazı sizler için hazırlayacağımdan şüpheniz olmasın takipte kalın (:


14. Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP)

Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfaların (AMP) bir sıralandırma kriteri olmadığını söylüyor. Ancak AMP, görüntülenme için kesinlikle bir kriter. AMP’nin temel avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Sayfalarınız, Google Haber Kartlarında ve diğer özelliklerde görünür olur,
 • Hızlı yüklenme süreleri etkileşimi artırır,
 • Mobil arama sonuçlarında tıklanma oranlarınız yükselir.

Tüm faydalarına karşılık AMP, herkes için gerekli değil. Eğer içeriğiniz haber niteliğinde değilse, bu çalışma sizin için zaman kaybına dönüşebilir.

gorev Bu konuda ne yapabilirim ?

AMP Kullanımı, sitesine göde değişir UX tarafından işlevsel siteler için zorlayıcı olabilir. Bu konuyu biraz açmak istiyorum Hız Faktörü Sıralama Faktörüyken Kullanıcı Deneyimi’de sıralama Faktörü? Nasıl olacak ( AMP) teknolojisini kullanırsanız Javascript sitenizde fazla kullanamayacaksınız.

Buda şu demek oluyor Javascript Kullanmadan Kullanıcı deneyimini iyileştirmek biraz imkansız , daha çok dediğim gibi haber sitesi , blog siteniz üzerinden düz makale yayınlıyorsanız sizin için önemli bir seçenek haline gelmelidir.

Bu konuda sektörünüz & siteniz ile alakalı Kullanıcı deneyimini Faydalarını bozmadığına emin olup sonra kullanma kararı verin derim burada Hız’mı veya Kullanıcı deneyimimi sorusu arasında sıkışanlardan olmayın (:


15. Google SEO için HTTPS

HTTPS siteler güvenlidir. Kullanıcıların çoğu, güvenilir sitelerde dolaşmak için bu detaya dikkat ediyor. Üstelik browser’lar için de bu güvenilirlik önemli. Çünlü kullanıcılarına güvenilir sonuçlar vermek istiyorlar. Bu nedenle HTTPS ile siteler tıklanma oranlarını artırabiliyor.

eye tracking SSL Sertifikası : Google, HTTPS’nin bir sıralama sinyali olarak kullanıldığını onaylamıştır .

gorev Bu konuda ne yapabilirim?

Web sitenizi HTTPS Kurmak, artık hiç olmadığı kadar kolay. Pek çok web sağlayıcısı bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaya başladı bile! ücretsiz derken , kurulumu ücretsiz yapıyor arkadaşlar , SSL almak ücretli tabiki karıştırmayın:) SSL kurulumu hakkında bilginiz yoksa dert etmeyin ihs.com.tr bu kurulum hizmeti vermektedir güvenilirdir öneririm.

zorluk derecesi Google’da Bu Önemli Sıralama Faktörlerini uyguladıktan sonra SEO konusunda artık çok daha büyük başarılara imza atmaya hazırsınız (:

Başarılı SEO Faktörleri başlığı altındaki yazımı geliştirmek ve insanlara daha yararlı olabilmek için en iyi deneyimleriniz nelerdir? Aşağıdan yorumlar kısmından deneyimlerini benimle paylaşırsanız sevinirim

16: Son Ziyaret Edilen Site olmaya Çalışın.

2021 için 16 numaralı ipucu, son tıklama olun. Bununla ne demek istiyorum? Demek istediğim, kullanıcılarınızı tatmin edin. İlk kullanıcıyı sitemize ziyaret etmesini sağladıktan sonra ona doğru hizmeti veriyorsanız kullanıcı Google’da sitenizi terkedip farklı bir sıralamadaki içeriği gezmiyor direk Google’da başka bir aramaya geçiyorsa bilinki başarmışsınız demektir.

Bu, aradıklarını buldukları anlamına gelir.

SEO‘nun büyüsü budur. Kullanıcılarınız bir şey aradığında siz istedikleri içeriği onlara teslim ediyorsanız.  Son tıklama olduğunuzda, sıralamalarda yükselmeniz ve hak ettiğiniz trafiği almanız neredeyse garantidir. 

17: Temel Web Hayati Değerleri

Core Web Vitals‘a yatırım yapılacak yıl. Bunlar, Google’ın 2021’de öne çıkardığı sayfa deneyimi sinyallerinden bazıları. Çok yakında gerçek bir sıralama faktörü olacak.  Genel olarak, site hızından ve harika bir sayfa deneyimi sunmaktan bahsediyoruz. 

Şimdi bunların bazıları çok teknik ve Google’ın bunları çözmenize yardımcı olacak Lighthouse / Pagespeed gibi bazı araçları var sitenizi kontrol edebilir ve hatalarınızı görebilirsiniz.

Sayfa ne kadar hızlı yükleniyor? Ne kadar hızlı etkileşimli? Ne kadar hızlı kararlı? Temel olarak, ziyaretçiler web sayfanızı bir mobil veya masaüstü cihazda kullanırken, hız açısından bu deneyim nasıldır, onunla ne kadar hızlı etkileşime girebilirler, bunun gibi şeyler.

Nedir bu “Core web Vitals” ?

Sayfa ne kadar hızlı yükleniyor? Erişebilirlik Hızlımı? Siteniz Ne Tutarlı? işin aslı burada

 • https://www.fixsem.com/kullanici-deneyimi-temelleri/

2021 için yol haritanız. Umarım beğenmişsinizdir. 🙂

SEO’da Başarılı Olabilmek İçin 10 Kritik Adım

SEO çalışmalarınızla, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak ve sitenize gelen trafiği arttırmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Haydi, başlayalım!

1. Kitlenizin Arama Sorgularını Hedefleyen İçerik

İşte, SEO’nun kalbi tam da burasıdır.

Arama sonuçlarında başarıya ulaşıp ulaşmayacağınız bu adımda belirlenir.

Kullanıcının maruz bırakıldığı geleneksel reklamların – örneğin televizyon reklamları – aksine SEO ile kullanıcıya tam olarak aradığı içeriği, istediği anda sunmanız gerekir

Bunun için öncelikle kullanıcıların ne aradığına dair somut veriye ihtiyacınız var. SEO çalışmalarının ilk adımı, bu nedenle anahtar kelime araştırmasıdır.

Anahtar kelime araştırması sırasında dikkat edilmesi gereken üç farklı veriden söz edebiliriz:

 1. Sorgu: İnsanlar ne arıyor?
 2. Aranma Hacmi: Sorgu kaç kez aranmış?
 3. Zorluk/Rekabet: Google’da bu sorguda üste çıkmak ne kadar zor ya da rekabet ne kadar yüksek?

Üzerine çalışmanın değerli olacağı sorguları tespit ettikten sonra bu arama sorgularını hedefleyen içerik oluşturabilirsiniz.


2. Arama Motorları Tarafından Taranabilir + Erişilebilir Olma

Arama motorları, web sitenizi tarayamıyor ya da anlayamıyorsa yaptığınız tüm anahtar kelime çalışmaları anlamsız kalır.

Teknik tarama ve erişilebilirlik sorunları, birçok sitenin aşamadığı bir engel olarak karşımıza çıkar. Bu sorunun üstesinden gelebilen sayfalar SEO yarışına bir sıfır önde başlar.

robots.txt dosyanızın önemli sayfalarınızı ya da kaynaklarınızı engellemediğinden emin olarak ve makine tarafından okunabilir metin kullanarak işe koyulun. Ancak hepsi bu değil. Yapabileceğiniz pek çok şey var.

SEO uzmanlarının başarılı ve bilgili olması gereken bazı teknik alanları şöyle sıralayabiliriz:

 • Arama motorlarının tüm önemli URL’leri bulmasını ve taramasını,
 • Sayfadaki içeriğin arama motorları tarafından okunabilir olmasını,
 • Sitedeki her bir sayfanın alakalı ve özgün olmasını sağlamak.

SEO denetim araçlarını kullanarak tarama sorunları olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ya da deneyebileceğiniz güvenli araçlardan bazıları şunlar:


3. Bağlantıların Kalitesi ve Sayısı

Her bir bağlantı bir oy.

Google’ın kurucuları Larry Page and Sergey Brin ilk orijinal PageRank patentini 1996 yılında yazdıklarında, yeni bir fikirleri vardı: Web sayfalarını insanlardan oluşan editör ekiplerinin puanlaması sonrası sıralamak yerine, bu sayfalara referans veren diğer bağlantı sayılarına göre sıralamak.

Bugün Google algoritmaları, bağlantı saymanın çok daha ötesinde çalışıyor. Artık bu algoritmalar o kadar detaylı ki, tam olarak her bir aşamayı bilmemiz mümkün görünmüyor.

Ancak başarılı Google SEO uzmanlarının hemfikir olduğu bir şey var: popülerlik yarışında güven, alaka düzeyi, konum başta olmak üzere pek çok faktör devreye giriyor.

İç bağlantılar (kendi sitenizden yönlenen bağlantı), güvenilir sitelerden gelen bağlantılar kadar güçlü bir etki yaratmayabilir. Yine de bu durum, iç bağlantılar ve site mimarisinin SEO çalışmalarında önemli bir rol oynadığı önemli bir faktördür.

Bağlantıların artık SEO için etkili olmadığına dair yaygın bir dedikodu var. Ancak yapılan çalışmalar ve testler sonrasında, en güçlü SEO başarı faktörlerinden birinin bağlantılar olduğunu halen göstermiştir.

Bağlantılar, bir navigasyon hizmeti vermenin ötesinde bir amaca hizmet eder ve Google’a web sayfası hakkında önemli bir bilgiler veren sinyaller içerir.

Bu sinyallerin bazıları şunlardır:

 • Bağlantının yetkinliği + Güvenilirliği
 • Bağlantının alakalı olup olmadığı
 • Bağlantı metni

Google, sayfayı nasıl sıralandıracağına karar vermek için bu sinyallerin verdiği değerleri göz önünde bulundurur.


4. Kullanıcının Amacına Ulaşması

Parçalar nihayet bir araya geliyor. az sabır:)

 • Kullanıcının sorgusuyla alakalı hedef kitle içerik,
 • Arama motorları tarafından taranabilir ve erişilebilir site,
 • İçeriğinize referans veren güvenilir bağlantılar.

Peki sırada ne var? En önemli sorulardan birini sormanın zamanı geldi:

İçeriğiniz kullanıcının amacına ulaşmasına yardımcı oluyor mu?

İçeriğinizin belli anahtar kelime ve ifadelerden oluşacak şekilde hedeflenmesi ve eşleşmesi önemli, ancak yeterli değil. Google’ın bilmek istediği başka bir şey var: İçeriğiniz kullanıcının aradığı bilgiyi sağlıyor mu? Ona tatmin edici bir cevap verebiliyor musunuz?

Eğer kullanıcı, sayfanıza geldikten sonra Google’a geri dönüyor ve aynı arama sonuçlarını tekrar inceliyorsa bu ona yeterince tatmin edici bir cevap vermediğiniz anlamına gelir. ( sıkıntı büyük ) demektir

Google, kullanıcıların önüne rasgele sayfalar çıkarmak istemez, onların sorularına en iyi cevapları veren seçenekleri listelemek ister. Teknoloji devi Google, kullanıcılarına en kısa sürede en iyi sonucu vadediyor ve sizin de buna uygun davranmanız gerekiyor. daha fazla trafik için kullanıcı deneyimi faydarlarından yararlanın ve İçerik Stratejinizi geliştirmezseniz artık sonuç ne olur anlamışsınızdır (:


5. İçeriğin Özgünlüğü

İçeriğiniz diğer pek çok sayfanın içeriğiyle tamamen aynı olursa, Google sizi üst sıraya yerleştirmek için bir sebep bulamaz. Tamamen aynı olan iki içerikten hangisini üst sırada yerleştireceğine karar vermek, Google için oldukça zor. ( Duplicate içerik istemeyiz )

İçeriğiniz özgün olmadığında iki şey olur:

 • Google en iyi sonuçları vermek için tüm kopya içerikleri sıralamadan çıkarır.
 • Kopya içerik, Sıralamalar‘da rekabette geride kalır.

Kopya içeriğin sebebi genellikle farklı bir siteden içeriğin doğrudan kopyalanmasıdır. Bunun yanı sıra kopya içerik, aynı site içerisinde iki ya da daha fazla aynı veya benzer URL’nin oluşturulmasından kaynaklanabilir. Bu da kopya içeriğin farkında olmadan bile yaratılabileceği anlamına gelir.

Dikkatli olalım Google Amcamızın tarama bütçesini boşa harcamayın hiç hoşlanmaz bu durumdan ( çalma mazlumun yazısını düşersin aheste aheste (:

Kopya İçerik Sorunları

Kopya içeriğin, farklı bir siteden alınmasının neden problemli olduğu apaçıktır. Ancak farkında olmadan kopyalanan içerik üzerine biraz daha detaylı düşünmemiz gerekir. Örneğin, aşağıdaki gibi iki farklı sayfa oluşturduğunuzu varsayalım:

 • https://ornek.com/urun
 • https://ornek.com/urun?color=default

Teknik olarak, bu iki URL tam olarak aynı sayfayı oluşturabilir. Bu durumda Google’ın iki sayfayıda taraması gerekir ve bu bütçenin boşa harcanması anlamına gelir. Ayrıca bu durum, iki sayfanın bağlantı eşitliği ve diğer sıralama sinyallerini karmaşık hale getirebilir. Bu da Google’ın hangi sayfayı sıralamaya sokacağına karar vermesini zorlaştırır. ve sonuç sayfanız nerde meçhul olabilir 🙂


6. Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik

Anahtar kelime hedefleyebilir, bağlantı alabilir ve kullanıcının amacına ulaşmasına yardımcı olan içerik üretebilirsiniz.

Peki sitenizin Google ve kullanıcılar açısından güvenilir olduğundan emin misiniz?

SEO’nun ilk zamanlarında, arama motorlarını kandırmak ve düşük kalitedeki sayfalara trafik almak oldukça kolaydı. Bununla mücadele etmek için Google algoritmasına Panda’yı kattı. Böylece yüksek ve düşük kalitedeki sayfaları ayıran makine öğrenmesini kullanmaya başladı.

Google Kalite Değerlendirme Rehberi’nde kaliteli bir sayfanın belirleyicileri uzmanlık, yetkililik ve güvenilirlik olarak sıralanıyor. Değerlendirmeler makine öğrenmesi tarafından yapılıyor. Google’ın makine öğrenmesi algoritmasındaki eğitim verilerini, insanlardan oluşan kalite değerlendirme ekipleriyle çalışarak elde ettiği tahmin ediliyor.

Diğer yüksek kaliteli sayfa sırlama belirleyicileri ise şu şekilde ifade ediliyor:

 • Yeterli miktarda yüksek kalitede içerik
 • İçerikten kimin sorumlu olduğuna dair açık bir gösterge. Örn: Yazar bilgileri, Hakkımızda bölümü ve iletişim bilgileri
 • Olumlu yönde Marka bilinirliliği

7. Güncellik

İlk zamanlarından bu yana, Google güncellik konusuna büyük bir önem veriyor. Bunun için Sorgu Güncelliği Hak Ediyor (Query Deserves Freshness) adlı bir değerlendirme ölçütü kullanarak güncel sonuçlardan en fazla fayda sağlayabileceklere arama sonuçlarında yer verir.

Örneklerle açıklayalım:

 • Haberler ve Güncel Olaylar – “Corona virüsü” “Grammy Awards”
 • Yinelenen Olaylar – “Ay tutulması” “Dünya Kupası Programı”
 • Sık Güncellenenler – “iPhone Specs” “Mac Reviews”
 • Arama hacminde veya sosyal medyada yakın zamanda bir artış olan konular

Bunların dışında, içeriğinizin ne kadar güncel ve alakalı olduğuna karar veren farklı sinyallerden faydalanmaktadır.

 • İçerik ne zaman yayına alındı?
 • İçerik güncelleniyor mu? (bu kısımda hangi bölümlerin güncellendiği ve güncellenen içeriğin miktarı da önemlidir)
 • İçerik ne sıklıkla güncelleniyor?
 • İnsanların bağlantıya ne sıklıkla tıklıyor? (sıklığın düşmesi, içeriğin bayatladığı mesajı verir)
 • Etkileşim metrikleri ne yönde değişiyor? (etkileşimin düşmesi içeriğin güncelliğini kaybettiğini gösterir)

İçeriğin güncelliğini gösteren bazı sinyaller şunlardır:

Diğer taraftan içeriği güncellemenizin bir amacı olması gerekiyor. Kelimeleri eş anlamlılarıyla değiştirip içeriği güncellemiş olmanıza güvenirseniz, sonuçlar beklediğiniz gibi olmayabilir. Bunun yerine, içeriğin gerçekten daha faydalı olmasını sağlayan değişiklikler yapmanız gerekiyor.


8. Tıklama Oranı (CTR)

Uzunca bir süre Tıklama Oranı’nıın Google sıralamalarında önemli bir faktör olup olmadığı tartışıldı. Google SEO araştırmaları gösteriyor ki, arama sonuçlarında çıkan sayfalar tıklandıkça sıralamaları da yükseliyor.

Ancak bazı SEO uzmanlarına göre bu oldukça karışık bir sinyal. Bu nedenle doğrudan bir belirleyici değilse de dolaylı olarak sıralamayı etkileyebilir.

Yine de kimin haklı olduğu çok önemli sayılmaz. İster doğrudan olsun ister dolaylı, Tıklama Oranı, sıralamanın yükselmesini sağlıyor. CTR sonuçlarınızı güçlendirdiğiniz zaman daha fazla trafik alırsınız. Hepsi bu!

Daha fazla tıklanma, pek çok potansiyel fayda sağlar.

Yüksek CTR, daha fazla kullanıcının içeriğinizi gördüğü anlamına gelir. Bu da daha fazla kullanıcının içeriğinizi paylaşması, daha fazla bağlantı vermesi ve diğer yollarla etkileşime girmesi için önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlar, doğrudan ya da dolaylı olarak Google sıralamalarında yükselmenize yardımcı oluyor.

CTR’nızı yükseltmenize yardımcı olarak üç temel araç bulunur:

 • Başlık,
 • Meta açıklaması,
 • Zengin snippet.

İyi haber şu ki, bu üç aracı kısmen de olsa kontrol edebilirsiniz. Google arama sonuçlarında bilgilerinizi istediği gibi göstermeyi seçebilir, ancak siz bu kararı yapılandırılmış veri işaretlerinizle büyük ölçüde etkileyebilirsiniz.


9. Hız

Hız çok önemli.

Hız, tartışmaya açık bir konu değil. Google SEO sonuçlarını etkilediği çoktan doğrulandı. Google bunu 2010 yılında ilan ettiğinde yalnızca az sayıda yavaş yüklenen sayfaya uyguladığını söylemişti.

O zamandan bu yana çok sayıda çalışma, hız ve sıralama arasında ciddi bir ilişki olduğunu gösterdi. Buna ek olarak, Google site hızının mobil sonuçlar için bir sıralama kriteri olduğunu açıkça söyledi.

Google ve SEO topluluklarının kullandığı Lighthouse adlı ücretsiz aracı kullanarak sitenizin hızını test edebilirsiniz. Burada göreceğiniz Performance Audit ile sayfa hızını puanlayabilir ve hızınızı artırmak için neler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Diğer Hız Testi edebilceğiniz Kaynaklar


10. Farklı Cihazlar ile Uyumluluk

Bu metni okuduğunuz cihazın ekranı ne büyüklükte?

Laptop, masaüstü bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon olması fark etmeksizin, kullanıcı odaklı tasarım üzerinde durmanız gerekiyor ve sonrasında kullanıcılara tutarlı izlenim sunmalısınız.

Günümüzde çoğu içerik, farklı cihazlar için ve mobil uyumlu şekilde oluşturuluyor. Çünkü mobil uyum + kullanıcı deneyimi, SEO performansını büyük ölçüde etkilemeye devam ediyor.

Evet, mobil uyumluluk Google sıralama faktörleri arasında önemli bir yer tutalıyor. Ancak bundan daha önemlisi web sitesi tasarımının etkileşim ve kullanılabilirlik testi yapmanızı öneriyorum, memnuniyet ve kalite kriterlerine uyup uymadığı. Kötü bir mobil UX Kullanıcı Deneyimi sıralamanızı olumsuz yönde etkiler ve görünürlük grafiğinizi düşürür.

Diğer taraftan, olumlu bir deneyim sizi destekler.

Google, bir süredir mobil öncelikli bir yaklaşım geliştirerek site içeriğinin mobil sürümünü kullanarak sitelerin sıralamalarını belirlemeye başladı. Yani, mobil siteniz masaüstü siteniz kadar iyi değilse, sorun yaşayabilirsiniz. En baştan başlayın ve mobil uyumlu bir siteniz olduğundan emin olun.

Mobil öncelikli dizine ekleme, 1 Temmuz 2019’dan başlayarak tüm yeni web siteleri için varsayılan olarak etkindir

Ek Kaynaklar