Google’da Sıralamanızı Olumsuz Etkiliyecek 25 Tehlikeli Madde

Google arama sonuçlarında en dibi görmek istemiyorsanız sizin için en tehlikeli sıralamanızı etkileyecek 25 SEO faktörünü bir araya getirdik. 👎🏼

Hadi, başlayalım 🤓

1. Spam

Google’ın bütün olayı istenmeyen içeriklere karşı durmak. Bu nedenle spam içerik kullanarak Google’da iyi bir sıralama elde edemezsiniz.

Spam içerikler çeşitli biçimlerde karşımıza çıkar. Aşağıda örnekleri göreceksiniz, ancak örnekler çoğaltılabilir:

Eğer SEO başarı faktörlerinden buraya kadar geldiyseniz, üretmek istediğiniz içeriklerin bunlar olmadığını biliyorsunuzdur.


2. Manipülatif Bağlantılar

Google doğal olmayan bağlantılardan nefret eder. Evet, çok net nefret eder, uzak dur!

Açıkçası Google Penguin 4.0’ı çıkardığından beri doğal olmayan bağlantılar eskisi kadar sıkıntı yaratmıyor. Penguin 4.0 sizi cezalandırmak yerine kötü bağlantıları görmezden geliyor ve sitenizden biraz değer düşürdüğüne inanıyorum. Görmezden gelmekle kalmıyor 🙂

gorev Bu konuda ne yapabilirim?:

Bağlantı şemalarından nasıl kaçınacağınızı öğrenin ve bağlantı oluşturma kurallarını uygulayın.


3. Zayıf İçerikler

Az değer üreten, özgün olmayan veya özlükten yoksun olan içerikler zayıf kabul edilir.

Google, özellikle karşı zayıf içerikli ortak sitelerden hiç hoşlanmıyor. Çünkü bu siteler pek bir değer üretmeden insanları satış ortaklığı (affiliate) olan sitelere yönlendirmeyi amaçlıyor. Bu Google’ın kullanıcısına sunmayı istediği hizmete hiç uygun değil.


4. Özgün Olmayan İçerikler

Google kopyalanmış içerikleri cezalandırmasa da özgün olmayan içerikler arama sonuçlarından filtrelenip gidebilir. Sıralama elde edemezsiniz etseniz bile çok zaman almayacaktır.

Kopyalanmış içerikler konusunda bu rehberde söz edilen tavsiyelerimizi izlemenin yanında yapılması gereken en iyi şey, her bir sayfa için 2-3 cümle ila birkaç yüz kelime arası özgün içeriğe sahip olmak. Böylece sıralamada yükselme şansınızı artırmış olursunuz. ( Özgün olmak gerekiyor %100 )

gorunurlukKaynak Önerisi:

Google’dan Kopyalanmış İçerikler İçin SEO Önerisi


5. Cloaking ya da Gizleme

Cloaking (Gizleme) kullanıcılara belli içerikler gösterirken arama motorlarına -genellikle sinsi nedenlerle- farklı içerikler gösterme olarak tanımlanabilir.

Bunu yapmayın. 🌶 yanarsınız 🙂

Cloaking doğru nedenle yapıldığında sorun yaratmayabilir ancak bunlar genelde uç örneklerdir.

gorunurluk Kaynak Önerisi:


6. Meta Noindex Hataları

Meta noindex direktifi doğru kullanıldığında güçlü bir araçtır. Hem crawling (tarama) ve indeksleme hem de kopyalanmış içerik konusunda yardımcı olur.

Ancak noindex kötüye kullanılabilir ve gereksiz hatalara neden olabilir. Bir sayfada meta noindex kullanmak, amacı gereği Google’ın sayfayı indeksinden düşürüp sıralamaya sokmamasına neden olur.

Meta noindex hataları Google SEO denetimlerinde en sık rastlanan bulgular arasındadır.


7. Kanonik Hataları

Yaygın yapılan diğer bir başka hata: URL 1’in URL 2’ye yönlendirken kanonik etiketi varsa URL 1 indekslenmeyecek veya sıralanmayacaktır (Google kanonik URL’yi ciddiye aldığı sürece).

Kanonik hatalarından bir diğeri “noindex” olarak işaretlenmiş bir sayfaya kanonik yönlendirmek. Bunu yapmak iki sayfanın da Google tarafından elenmesine neden olabilir. Sıkıntı olabilir!

gorunurluk Kaynak Önerisi:

6 Ekstrem Kanonik Numarası


8. Robots.txt Engellemesi

Robots.txt tarafından -bilerek veya bilmeyerek- engellenen sayfalar muhtemelen Google arama sonuçlarında sıralama almayacaktır. Google bazen vazgeçemeyeceği URL’ler siz robots.txt’de yasaklasanız da göstermeye devam ediyoruz uyarısı ile Google Consol‘da uyarı verecektir.

Burada önemli bir ayrım şu: Robots.txt crawlingi önler ama bir sayfanın arama sonuçlarında görülmesini engellemez. Bunu kontrol etmenin en iyi yolu nonindex direktifi.


9. Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelime doldurma, anahtar kelimeleri konulmamaları gereken yerlere doldurma sanatıdır. Uzak durun çok fazla yamyamlaşmaya gerek yok. Olmayan kelimeleri giren arkadaşlar oluyor. Örneğin manavda meyve satıyor, döner ekmek eklemiş anahtar kelime olarak. Bu döner arayan arkadaş sitenize gelse ne olur?

Cevaplıyım: Şu olur, gelen ziyaretci sitenize girdiğinde aradığını bulamaz. Kullanıcı gözünde siteniz değersiz, kalitesiz olarak kalır ve sitenizin hemen çıkma oranı düşer. Siteniz sıralamasında değer kaybeder. Çok sıkıntılı bir durum, tavsiyem uzak durun!

gorunurluk Kaynak Önerisi:

Alakasız Anahtar Kelimeler


10. Gizli Metin ve Linkler

Metinleri ve linkleri gizlemek bir cloaking biçimidir ve kaynak kodunda arama motorlarına kullanıcıların göremediği bir şeyi gösterir.

Gizli metin ve linkler SEO’nun ilk zamanlarında çok daha yaygındı, ancak bazen yanlışlıkla da olsa bugün hala yapılıyor. Metinleri ve özellikle linkleri gizlemek sizi hızlaca Google’dan tokat yiyebilirsiniz 🙂

gorunurluk Kaynak Önerisi:

Hidden text and links


11. Korsanlık / DMCA Bildirimleri

Siteniz korsan olsa da olmasa da aldığınız DMCA telif hakkı bildirimleri sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını düşürür.

Bir iki uyarı çok sıkıntı yaratmaz ancak belli bir sayıyı aşan telif uyarıları muhtemelen canınızı yakacaktır.

Önerim : Özgün olsun!


12. Rich Snippet Spam

Rich snippet arama sonuçlarınızı öne çıkarmak için çok kullanışlıdır. Bu yüzden bir sürü insan sahte incelemeler ve sahte etkinlik markupları gibi yanlış bilgilerle kazanç elde etmeye çalışır.

hata onleme Ancak spam ile tasarlanan veriler sitenize ceza getirebilir. Google’ın rakiplerinizin sizi şikayet edebileceği bir formu var. Rakiplerinizi de düşünün her şeyi Google görmese bile şikayet edilebileceğinizi unutmayın!


13. Önemli JS / CSS Dosyalarını Engellemek

Google’ın JavaScript ve CSS dosyalarınızı taramasına izin vermek crawling ve indekslemenin bir parçası ancak pek çok insan bir noktayı gözden kaçırabiliyor. Bu tür dosyalar robots.txt tarafından engellendiğinde Google sayfayı bir tarayıcı gibi oluşturmakta zorlanır ve sıralamalarınız bundan olumsuz etkilenir.

Google’ın Fetch and Render aracını kullanarak engellenen kaynakları hızlıca kontrol edebilir, sorunları tespit edebilirsiniz.

gorunurluk Kaynak Önerisi:

Googlebot’u CSS ve JavaScript’ten Engellemek Google Sıralamalarını Düşürebilir


14. Çok Uzun ve Karışık URL’ler

Neredeyse tüm Google SEO korelasyon çalışmalarında görülüyor ki URL’nin toplam uzunluğu düşük sıralamalarla ilişkili. Bu durum URL’deki rakamlar ve özel karakterlerin sayısı için de geçerli. Örneğin: https://example.com/887600o!jshfj#jklsing0098019-874

business Tersine baktığımızda: kısa ve temiz URL’ler daha iyi sıralama elde ediyor.

Korelasyon ile nedensellik aynı şey değil ama bu şunlardan kaynaklanıyor olabilir:

  • Sıralama otoritesi yüksek sitelerin genelde kullanmadığı derin klasör yapıları
  • Gereksiz parametreler
  • İnsanların uzun ve karışık URL’leri kopyalayıp paylaşma ihtimalinin daha az olması

Nedeni ne olursa olsun URL’lerinizi derli toplu tutmak iyi bir Hiyerarşi Bilgi mimarisi size kazanç sağlar.


15. Kötü Ağ Komşularına Bağlantı Vermek

Google, tıpkı yüksek kaliteli kaynaklara bağlantı veren siteleri ödüllendirdiği gibi “spam barındıran veya kötü ağ komşularına yönlendiren sitelere daha az güveniyor” (kaynak).

Kötü ağ komşuları genelde spam içeren veya cezalandırılan sitelerle doludur. Kumar siteleri, ilaç satan şüpheli siteler veya porno siteleri genellike bunların hedefleridir. Bu sitelere fazla bağlantı vermek arama trafiğinizde ciddi bir çöküntünün başlangıcı olabilir. Google kimlerle arkadaşlık ettiğinizi önemsiyor. İyi bağlantılar edinin. 😇

Not : Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim cümlesi Google için de geçerli!


16. Düşük Hız

Sitenizi hızlı yapmanın çok büyük etkilerinden bahsetmiştik. Tam tersi durumda, yani sitenizin hızı düşük olduğunda işler sizin için pek yolunda gitmeyecektir. Çünkü yavaş siteler arama sonuçlarında aşağı düşebilir.

Google hızı algoritmasına ilk eklediğinde sadece yavaşın da yavaşı olan, hızı en düşük %1’deki siteleri etkiliyordu. O zamandan beri Google SEO çalışmaları hızın etkisini tüm siteler için pürüzsüz bir eğri olarak gözlemledi.

Uzun lafın kısası, site açılış 3 saniyenin üstünde olmasın gibi olmasın. Artık kimse bilgi almak için beklemek istemiyor.


İyi bir izlenim bıraktığınıza göre, sıra kişisel bir yaklaşıma geldi. Her müşteri farklıdır ve alakalı deneyimler sunarak beklentilerini karşılamanız, bu müşterilerin sizden alışveriş yapmasını sağlamak açısından çok önemlidir.

Mobil Site hınızı mutlaka kontrol edin

Not: Yükleme sürenizde yapılacak 0,1 saniyelik iyileştirme, dönüşüm oranlarını %8 oranında yükseltebilir.


17. Agresif Reklamlar / Araya Giren Geçiş Reklamları

Google, tabii ki reklamların interneti finanse ettiğinin farkında. Ancak agresif reklamcılık sıralamanızı iki şekilde düşürebilir:

  • Google’ın Top Heavy algoritması manşette veya içeriğin olduğu alanda çok fazla reklam alan siteleri cezalandırır. Net!

Elbette reklam kullanın ancak reklam konusunda çok ısrarcı olmayın.


18. Fazla Optimize Edilen Bağlantı Metinleri

Bağlantı metni optimizasyonunun azı karar, çoğu zarar diyebiliriz.

Evet, sitenize gelen bağlantıların metinlerinde öne çıkmayı istediğiniz anahtar kelimelerin kullanılması faydalıdır. Hatta buralarda tam da ihtiyacınız olan bağlantı metinlerini kullanarak büyük avantaj kazanabilirsiniz.

Fakat uzun zamandır gözlemlediğimize göre link metinleri gereğinden fazla optimize edildiğinde sıralamalar düşmeye başlıyor. Google link profilinizin doğal görünmediğini düşünüp arama sonuçlarında sizi geriye atıyor.

En iyisi sitenize yönlendiren link metinlerinin çeşitli olmasını sağlayın aklınıza kelime gelmiyorsa işiniz ile alakalı rekabati düşük kelimeleri arayın ve onlara çalışın farklılık yaratın tek kelimeye hedeflenmeyin yanarsınız! 🙂

gorunurluk Kaynak Önerisi:

19. Çok Sayıda Crawling Hatası

Crawling hataları son derece normal ve çoğu size bir zarar vermez. Hatta Google 404 hatalarının sıralamalara zarar vermeyeceğini özellikle belirtti.

Ancak crawling hataları çok sayıda yapıldığında sorun yaratabilir. Kırık bağlantıların -iç veya dış fark etmez- sonucu olan 404 hataları bağlantı eşitliği akışında aksaklığa neden olabilir. Bu durum sinir bozucu kullanıcı deneyimleri ortaya çıkabilir ve sıralamaları düşürebilir.

product Her hata önemli değil ama bir crawling hatası ve devamı felaket anlamına gelebilir.


20. Yalan / Yanıltıcılık / Saldırganlık

Google yakın zamanda yalan haberlerin üstüne gitmek için “yanıltıcı bilgileri, beklenmedik saldırgan sonuçları, aldatmacaları ve desteksiz komplo teorilerini” teşvik eden içeriklerin sırasını düşüren algoritmasını güncelledi (kaynak).

Google yalan ve yanıltıcı bilgilerle mücadele etmek için Search Quality Raters adlı ordusunu kullanıyor. Bu verilerle makine öğrenmesi algoritmalarını sahte ve yanıltıcı salgırgan içeriği tespit etmek için eğitiyor.


21. Porno / Sakıncalı İçerik

Bu bariz bir nokta. Eğer Google sitenizin porno veya yetişkinlere yönelik müstehcen içerik barındırdığını tespit ederse siteniz muhtemelen arama sonuçlarında gizlenecektir.

Çok az sayıda arama sorgusu buna istisna olabilir ancak Güvenli Arama özelliği açıksa tamamıyla gizlenir. Bilginize 🙃


22. Yönlendirme Zincirleri

301 yönlendirmeleri muhteşemdir. İnsanları ve arama robotlarını gereken yerlere yönlendirir ve PageRank’tan geçer not alırlar.

Ancak sonunda bir 302 olan on yedi tane 301 hiç de muhteşem değildir.

Google genellikle beş tane yönlendirmeyi takip eder. Uzun yönlendirme zincirleri kolay kırılabilir, PageRank’tan sızıp sıralamaları düşürebilir. En iyi sonuçlar için yönlendirmeleri mümkün olduğunca kısaltın.


23. Kullanıcı Tarafından Geliştirilmiş Spam

Mükemmel içerikler üretebilirsiniz ancak eğer kullanıcılarınızın sitenize çok fazla spam göndermesine izin verirseniz bu mükemmelliği baltalarsınız.

Kullanıcı tarafından geliştirilmiş spam konsepti, spam yorumlar veya forum gönderileri, free host hesapları içerebilir. Genel kural şudur: Eğer bunları sitenizde barındırıyorsanız sorumlusu sizsiniz. Kullanıcıların yoldan çıkmasına izin verirseniz sıralamalarınız zarar görebilir.

gorunurluk Kaynak Önerisi:

Kullanıcı Tarafından Geliştirilmiş Spam


24. Gizli Yönlendirme

Gizli yönlendirme, kullanıcılara beklemedikleri bir sayfaya yönlendirme biçimidir. Bu sayfa genellikle spam içerik barındırır.

Google bundan hoşlanmaz, yapmayın.


25. Kötü Alan Adı Geçmişi

İnternet siteniz tertemizse bile (öyle, değil mi?) geçmişinizde çok spam veya ceza varsa sıralamalarınız kötü olabilir. Her şey temizlendiğinde Google’ın içeriğinizi tarayıp sitenizi yeniden değerlendirmesi zaman alabilir.

Bu süreç birkaç ay veya daha fazla zaman alabilir.

Sitenizin kötü bir alan adı geçmişi varsa en iyisi bir link denetimi yaptırmak, bağlantıları reddetmek, cezaları çözüme kavuşturmak, yeni içerik üretmek, site haritalarını bildirmek, teknik sorunları çözmek ve yeni linkler oluşturmak.

Eğer başarıyı olumsuz etkileyen bu Google SEO faktörlerinden Site ve Sıralamlarınızı etkileyen varsa, çok çalışarak sitenizi temizleyebilir, sıralamalarınızı çok geçmeden geri yükseltebilirsiniz.

Yazar: irfan akmehmet

İrfan Akmehmet, SEO Projeleri için 200'den fazla şirket ile çalışmıştır. İrfan Akmehmet, SEO Projelerinin organik görünürlüğünü artırmak için Teknik SEO, UX, İçerik Pazarlama ve Kodlama stratejilerini kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir